Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Kultúra

Vyše 385.000 ľudí navštívilo v lete múzeá a galérie Prešovského kraja

Na snímke budova Podtatranského múzea v Poprade. Foto: TASR - Milan Kapusta

V galériách zaznamenali úspechy a mimoriadny záujem denný tábor pre malých umelcov aj tvorivé dielne. Krajskú galériu v Prešove a Tatranskú galériu v Poprade navštívilo vyše 16.000 ľudí.

Prešov 14. októbra (TASR) - Viac ako 385.000 ľudí navštívilo v letnej sezóne múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Medziročne je to približne o 82.000 návštevníkov viac, informovala TASR hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Mimoriadne obľúbeným turistickým a kultúrnym cieľom Prešovského kraja ostáva podľa jej slov Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni s tohtoročnou najvyššou letnou návštevnosťou spomedzi župných múzeí a galérií, takmer 175.000 návštevníkov. Turistov prilákali hradné slávnosti, divadlo i maškarný bál.

"Všetkých sedem múzeí navštívilo počas tohtoročného leta dohromady takmer 370.000 ľudí. Viac návštevníkov ako v roku 2021 si prišlo v letných mesiacoch pozrieť aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Prilákalo ich päť nových výstav, z ktorých jedna bola prezentovaná nezvyčajným spôsobom na vrchu Kremenec v Poloninách," uviedla Jeleňová.

Múzeum v Kežmarku tiež pocítilo pomalý návrat k počtom návštevníkov pred pandémiou ochorenia COVID-19. Ako každé leto, aj tento rok, hostil hrad v Kežmarku divadelné predstavenia, koncerty Lenky Filipovej či Pavla Hammela, letné kiná, stredoveký deň s módnou prehliadkou, sokoliarmi a ohňovou šou.

"Ponuka Krajského múzea v Prešove prilákala najviac návštevníkov do kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou, jednej z troch organizačných jednotiek múzea. Významnou udalosťou bolo otvorenie novej stálej expozície Krajského múzea v kaštieli v Stropkove s názvom Tesla Stropkov," doplnila Jeleňová.

Nová výstava Začepčený Spiš spojená s tvorivými dielňami a pravidelné letné čitárne Podtatranského múzea v Poprade boli pripravené zabaviť a vzdelávať mnohých záujemcov. Šarišské múzeum v Bardejove vítalo návštevníkov najmä vo svojej expozícii ľudovej architektúry – skanzene v Bardejovských kúpeľoch, kde sa uskutočnila Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru, ochotnícke divadelné predstavenie aj remeselný jarmok.

V priestoroch nádvoria zrekonštruovaného renesančného kaštieľa v Humennom sa konali viaceré podujatia aj výstava. Celkovo Vihorlatské múzeum v Humennom realizovalo deväť výstavných projektov a 25 múzejných podujatí nielen v kaštieli, ale aj v skanzene, napr. Deň tradičných remesiel či Oživené remeslá.

V galériách PSK zaznamenali úspechy a mimoriadny záujem letný denný tábor pre malých umelcov aj tvorivé dielne. Krajskú galériu v Prešove a Tatranskú galériu v Poprade navštívilo spolu počas leta vyše 16.000ľudí.