< sekcia Kultúra

SMÚTOK NA LITERÁRNEJ SCÉNE: Zomrel básnik Zeno Kaprál

Ilustračná snímka. Foto: TASR Zdenko Dzurjanin

Svoju prvú básnickú zbierku "Ploty" vydal v roku 1962.

Brno 27. októbra (TASR) - Vo veku 79 rokov zomrel v pondelok český básnik a scenárista Zeno Kaprál. Informoval o tom webový spravodajský portál Novinky.

Básnik sa narodil 19. októbra 1941 a patril k hlavným osobnostiam brnenskej bohémy šesťdesiatych rokov. Vystriedal mnoho profesií; pracoval ako vychovávateľ v polepšovni, knihovník, zememerač, redaktor alebo poisťovací agent.

V rokoch 1959-1961 študoval na pedagogickom inštitúte v Karlových Varoch.

Svoju prvú básnickú zbierku "Ploty" vydal v roku 1962. V osemdesiatych rokoch spolupracoval s Československou televíziou, podieľal sa na príprave zábavného programu "Všichni se ptají, komu to hrají" a na programe "Chvilka poezie". Pripravoval tiež sériu dokumentárnych relácií o českých básnikoch s názvom "Literární portréty".

Medzi jeho ďalšie básnické zbierky patria "Namol střízliv" (2002) alebo "Hrubá mezihra" (2008). V roku 2014 vydal knižku s básňami pre deti "Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka", ktorú zostavila jeho dcéra, literárna kritička a spisovateľka Dora Kaprálová.

V roku 2005 mu udelili Cena mesta Brna.

Jeho poslednú zbierku "Tříděný odpad" tento rok vydalo nakladateľstvo Druhé město.

"Zeno žije v paralelnom vesmíre, odkiaľ nám posiela stručné depeše. Fascinujúce, prekvapivé, smutné, veselé - texty napísané storočným dieťaťom. Zeno Kaprál je jeden z posledných básnikov," uviedol k zmienenej zbierke majiteľ nakladateľstva Martin Reiner.