Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Kultúra

Vo veku 79 rokov zomrel herec Bernard Hill

Na snímke herec Bernard Hill. Foto: TASR/AP

Celosvetové uznanie si získal úlohou kráľa Théodena v dvoch z troch dielov fantasy trilógie Pán prsteňov režiséra Petra Jacksona.

Londýn 6. mája (TASR) - Vo veku 79 rokov zomrel v nedeľu britský herec Bernard Hill, známy najmä vďaka svojim vedľajším úlohám v oscarových filmoch Titanic a Pán prsteňov. TASR správu prevzala z tlačových agentúr AP, AFP a DPA.

Hill stvárnil kapitána Edwarda Smitha v romantickej dráme Titanic režiséra Jamesa Camerona a celosvetové uznanie si získal úlohou kráľa Théodena v dvoch z troch dielov fantasy trilógie Pán prsteňov režiséra Petra Jacksona.

Na začiatku kariéry Hill účinkoval v päťdielnom televíznom seriáli Boys from the Blackstuff z roku 1982, ktorý bol nadšene prijatý, získal množstvo ocenení a považuje sa za jeden z najlepších príkladov svojho žánru z tohto obdobia, píše AFP. Táto sociálna dráma ukazuje osudy piatich nezamestnaných mužov.

Hill zomrel v ten istý deň, keď sa začína vysielať druhá séria televízneho kriminálneho seriálu Na príjme, v ktorom Hill hrá otca hlavnej hviezdy Martina Freemana, pripomína AP.

Medzi ďalšie známe filmy, v ktorých Hill účinkoval, patria Gándhi (1982), Bounty (1984), Shirley Valentinová (1989), Mesačné hory (1990), Lovci levov (1996), Gothika (2003), Wimbledon (2004), Valkýra (2008), Kid (2010) či Zlaté časy (2016).