Quantcast
< sekcia Kultúra

Vo veku 89 rokov zomrel český divadelný a filmový herec Dalimil Klapka

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Zachar

Dalimil Klapka bol známym hlavne vďaka početným úlohám v dabingu - medzi tie hlavné patria animovaný seriál Simpsonovci či detektívny seriál Columbo.

Praha 14. júna (TASR) - Vo veku 89 rokov zomrel v utorok český divadelný a filmový herec Dalimil Klapka. V posledných rokoch čelil mnohým zdravotným komplikáciám, okrem iného trpel rakovinou. TASR o tom informuje na základe správy prevzatej zo spravodajského portálu Novinky.cz.

Dalimil Klapka bol známym hlavne vďaka početným úlohám v dabingu - medzi tie hlavné patria animovaný seriál Simpsonovci či v detektívny seriál Columbo.

Narodil sa v roku 1933 v Prahe. Už na gymnáziu sa venoval ochotníckemu divadlu a neskôr vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe. Tridsaťtri rokov pôsobil v Švandovom divadle v Prahe. Takisto pôsobil v Hudobnom divadle Karlín, v Divadle v Dlouhé, v Činohernom klube, ako aj v Divadle na Fidlovačce. Okrem toho takmer 20 rokov vyučoval herectvo na Pražskom konzervatóriu.

Čo sa týka filmov, dostával Klapka skôr menšie úlohy. Zahral si napríklad v snímkach Sokolovo, Anna Proletárka, v rozprávke Bajaja a neskôr v komédiách Saturnin, Experti či v pokračovaní známej rozprávky Saxána a lexikón kúziel.

Často hrával v televíznych seriáloch. Stvárnil napríklad role v seriáloch Tridsať prípadov majora Zemana, Sanitka, Okres na severe, Dobrodružstvá kriminalistiky, Četnícke humoresky či Kriminálka Anděl.