Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Kultúra

Vokálne zoskupenie 4 Tenori oslavuje Rok českej hudby skladbou Vltava

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vltava zaznie tiež v rámci koncertu 4 Tenorov v newyorskej Carnegie Hall, ktorý sa uskutoční 23. mája.

Bratislava 27. februára (TASR) - V roku 2024 si hudobná verejnosť pripomína 200. výročie narodenia jedného z najväčších českých skladateľov Bedřicha Smetanu. Vokálne zoskupenie 4 Tenori naspievalo časť slávnej skladby Vltava v úprave uznávaného aranžéra Františka Krtičku s textom Jiřího Štaidla. Nahrávka v sprievode Českého národného symfonického orchestra vychádza v Supraphone ako digitálny singel v troch jazykoch - češtine, nemčine a angličtine. TASR informovala PR manažérka Adriana Nievelt.

Naspievaním českého hudobného klenotu Vltava chcú 4 Tenori osláviť Rok českej hudby. "Je to hudba, ktorá má univerzálne posolstvo a krásu," uviedol člen zoskupenia a dvojnásobný držiteľ ceny Thálie Jan Kříž.

Vltava zaznie tiež v rámci koncertu 4 Tenorov v newyorskej Carnegie Hall, ktorý sa uskutoční 23. mája. "Bude to historická udalosť, pretože 4 Tenori sa stanú prvým českým vokálnym zoskupením, ktoré zaspieva v tomto prestížnom koncertnom dome. Je to pre nás obrovská česť a zodpovednosť. Chceme reprezentovať českú hudbu a kultúru na najvyššej úrovni," dodáva manažér formácie a producent Janis Sidovský.Aktuálne sú 4 Tenori na turné 'Vzlétnu' jako Fénix, ktoré je na mnohých miestach vypredané. V tomto roku odspievajú tiež svoj 250. koncert, a to 4. júla na hrade Karlštejn. Pre svojich priaznivcov pripravujú ešte jedno prekvapenie.

"4 Tenori pripravujú na tohtoročnú jeseň nový album. Veríme, že ich nahrávky opäť oslovia početnú poslucháčsku základňu a nadviažu tak na dva predošlé, platinovými platňami ocenené albumy," dodáva šéfproducent Supraphonu Michal Máka.

Vokálne zoskupenie štyroch muzikálových sólistov 4 Tenori sú spievajú piesne rôznych žánrov, ako sú muzikál, opera, pop či vianočné koledy. Stálymi členmi sú držiteľ ceny Thálie, tenor Marian Vojtko, spevák a herec, barytenor Pavel Vítek, dvojnásobný držiteľ ceny Thálie, barytenor Jan Kříž a operný tenor Michal Bragagnolo. Formáciu zostavil producent Janis Sidovský v roku 2017 a odvtedy vydala dva albumy.