< sekcia Kultúra

Vo veku 67 rokov zomrel americký džezový hudobník a spevák George Duke

Na snímke obal posledného albumu Georgea Dukeho DreamWeaver z júla 2013. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AP, ktorá citovala jeho zástupcu, umelec zomrel v Los Angeles, kde sa liečil z chronickej leukémie lymfatickej sústavy.

New York 6. augusta (TASR) - Vo veku 67 rokov v pondelok zomrel americký džezový hudobník a spevák George Duke. Podľa agentúry AP, ktorá citovala jeho zástupcu, umelec zomrel v Los Angeles, kde sa liečil z chronickej leukémie lymfatickej sústavy.

Duke, ktorý bol držiteľom hudobnej ceny Grammy, sa preslávil ako priekopnícky hráč na klávesové nástroje a producent nahrávok. Jeho tvorba sa vyznačovala prvkami akustického i elektronického džezu, funku, soulu, ako aj rhythm and bluesu.

Počas svojej vyše 40-ročnej kariéry sa jeho meno objavilo na množstve albumov Franka Zappu, hrával v zoskupeniach Don Ellis Orchestra aj Cannonball Adderley's Band. Hrou na klávesové nástroje prispel na multiplatinový album Michaela Jacksona "Off the Wall" z roku 1979, produkoval skladby Milesa Davisa, Smokeyho Robinsona, Gladys Knightovej, Dionne Warwickovej a Natalie Coleovej.

Po tom, ako videl vystúpenie Dukea Ellingtona, začal už ako štvorročný navštevovať hodiny klavíra. "Nepamätám sa na to veľmi, avšak moja matka mi povedala, že som sa zbláznil. Behal som dokola a kričal, že chcem klavír," napísal Duke na svojej webovej stránke.

Medzi ďalších popredných hudobníkov, s ktorými Duke spolupracoval, patria Jean-Luc Ponty, Stanley Clarke, Billy Cobham, Dianne Reevesová, Deniece Williamsová, Jeffrey Osborne, George Clinton, Anita Bakerová, Regina Belleová či Rachelle Ferrellová.

Dukeov syn Rashid v dnešnom smútočnom vyhlásení poďakoval jeho fanúšikom. "Príval lásky a podpory, ktorú sme dostali od priateľov a priaznivcov môjho otca, ako aj od celej hudobnej komunity, je naozaj obrovský," povedal.

George Duke vydal vyše 30 sólových albumov a spolupracoval na desiatkach ďalších. Pôsobil tiež ako hudobný pedagóg. Jeho manželka Corine zomrela minulý rok na rakovinové ochorenie.