Quantcast
< sekcia Kultúra

Vychádza album Záhrada piesní so skladbami Karola Duchoňa

Na archívnej snímke z 1. júna 1984 Karol Duchoň spieva na koncerte Bratislavskej lýry Foto: TASR/Pavel Neubauer

Album nikdy nevydaných verzií skladieb z archívu Rozhlasu a televízie Slovenska ponúka 14 piesní.

Bratislava 24. novembra (TASR) - V týchto dňoch vychádza pod názvom Záhrada piesní kompilácia skladieb legendy slovenskej populárnej hudby Karola Duchoňa.

Album nikdy nevydaných verzií skladieb z archívu Rozhlasu a televízie Slovenska ponúka 14 piesní, sú nimi Pod modrým nebom, Ja viem, Starý šansonier, Zvoňte zvony, Záhrada piesní, S úsmevom, Milosrdný čas lásky, Šedý kufrík rozchodov, Zvony pre šťastie, Smútok krásnych dievčat, Kadiaľ vchádza zima, V slovenských dolinách, Svet bez teba a Príď k nám.

Za svoj život stihol Duchoň nahrať pre vydavateľstvo Opus len tri oficiálne štúdiové albumy, ale aj desiatky singlov, nahrával a koncertoval aj v zahraničí. Neustály záujem o Duchoňa otvára dvere do archívov, kde sa nachádzajú nielen rôzne fanúšikovské "chuťovky", ale aj špičkové výkony orchestra Gustava Broma, VV systému Vlada Valoviča či orchestra Československého rozhlasu.

Nahrávky na tomto albume boli v roku 2022 kompletne remastrované. Bude možné vypočuť si staré klasiky ako V slovenských dolinách či Smútok krásnych dievčat v novom, technicky vyspelejšom šate. Dobrou správou podľa producenta Martina Hanusku je, že archív RTVS ešte zďaleka nie je vyprázdnený. Preto je takmer isté, že Duchoň so svojimi poslucháčmi ešte dlho zostane.

Rodák z Galanty Karol Duchoň (*21. 4. 1950) vstúpil na hudobnú scénu v roku 1968, keď vyhral súťaž amatérskych spevákov v Zlatých Moravciach. Hneď nato dostal ponuku na zahraničný angažmán s orchestrom Jaroslava Mikulu. V rokoch 1973 a 1974 získal striebornú a zlatú Bratislavskú lýru za pesničky Chvála humoru a Zem pamätá. V roku 1975 spieval na festivale v Tokiu pieseň Čardáš dvoch sŕdc a v tom istom roku mu vyšla aj prvá LP platňa Čardáš dvoch sŕdc. V roku 1976 dostal pozvanie do Nemecka, tam nahral pre nemeckú pobočku americkej spoločnosti RCA Victor album, ktorý vyšiel pod názvom Karol. Vyslúžil si pomenovanie slovenský Tom Jones, ktoré dostal od nemeckej kritiky. Zomrel mladý vo veku 35 rokov 5. novembra 1985.