< sekcia Kultúra

Vychádza výber z detskej tvorby Mariána Vargu

Na archívnej snímke Marián Varga. Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Tvorba Vargu prináša nečakané a vzácne prekvapenia aj po jeho odchode.

Bratislava 22. februára (TASR) – Pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu vychádza v notovom zápise aj na nahrávke výber z detskej tvorby Mariána Vargu, určený nielen deťom. TASR o tom informovala manažérka projektu Lea Majerčáková.

Tvorba Vargu prináša nečakané a vzácne prekvapenia aj po jeho odchode. Novoobjavené klavírne skladby z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ĽŠU a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera, teraz vďaka Spoločnosti Mariána Vargu vychádzajú vo forme veľkorozmernej plnofarebnej publikácie, ktorá obsahuje takmer 20 skladbičiek v notovom zápise. Obohatená je o príbehy a spomienky hudobníkových priateľov a originálne ilustrácie. Jej súčasťou je download kód na stiahnutie nahrávky všetkých skladieb v interpretácii popredného klaviristu Ivana Šillera, respektíve nahrávka na CD.

Spoločnosť Mariána Vargu predstavuje umelca aj formou originálneho životopisu od Mariana Jaslovského, cez príbeh Daniela Heviera, ale najmä prostredníctvom vzácnych autentických spomienok samotného Vargu a jeho bývalých spolužiakov a priateľov Danky Chovanovej-Belicovej, Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku, v ktorých približujú okolnosti vzniku týchto skladieb v rokoch 1959 - 63.

Šiller mal príležitosť odohrať toto dielo už viackrát aj naživo, napríklad na festivale Konvergencie v septembri aj počas vianočného koncertu koncom roka 2020. „Tak ma tá hudba nadchla, že som si povedal, že ju budem hrávať na koncertoch. Marián komponoval tie skladby ako 12- až 14-ročný a hneď siahal po netradičných technikách. Evidentný je tam vplyv Bartóka, Stravinského, Haydna. Keď som ich začal študovať, zistil som, že vôbec neznejú ako skladby 12-ročného alebo 14-ročného chlapca. Keď má tínedžer takýto vyjadrovací jazyk a toľko napočúvaného, tak ho to veľmi ovplyvní,“ podotkol Šiller v relácii RTVS Umenie, ktorá vznikla pri tejto príležitosti.