< sekcia Kultúra

Vychádzajú reedície albumov skupiny Oceán Dávna zem a Pyramida snů

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Skupina Oceán vznikla v roku 1985.

Bratislava 29. októbra (TASR) – Reedície dvoch úspešných albumov skupiny Oceán - Dávna zem a Pyramida snů - v remastrovanej podobe pripravilo na vinyloch aj CD spolu s bonusovým materiálom vydavateľstvo Opus. TASR informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

Legendárny debutový album Dávná zem kultovej českej skupiny Oceán sa dočkal reedície. Na 2CD vychádza v rozšírenej verzii, kde na prvom disku je nový remaster desiatich skladieb nahrávaných na jar 1990 v digitálnych štúdiách Opusu vrátane hitov Ráchel, Čas, Dávná zem či Vyznání. Unikátny je druhý disk, obsahujúci nahrávky z českobudějovického štúdia Faktor z leta 1989, ktoré boli doteraz dostupné iba na fanúšikovsky distribuovaných kazetách. Obe verzie albumu sa dramaturgicky líšia len minimálne, takže fanúšikovia dostanú jedinečnú možnosť si porovnať obe verzie štúdiových nahrávok skladieb. Po 30 rokoch vychádza aj vinylová reedícia. Nie je bez zaujímavosti, že o remastering sa postaral Ladislav Krajčovič, ktorý ho na jar roku 1990 v digitálnych štúdiách OPUS-u aj pôvodne nahrával. Album je kolekciou skladieb, ktoré ani po 30 rokoch nezostarli a pripomínajú skupinu, ktorá dokázala spojiť kultovú výlučnosť s masovou popularitou.   Druhý album Oceánu s názvom Pyramida snů taktiež vychádza po rokoch v podobe 2CD aj LP. Na dvojalbume prvý disk obsahuje remaster jeho pôvodnej rozšírenej verzie z roku 1991 (vinyl + skladby z dvoch singlov). Druhý disk obsahuje kompletný maxi singel Haifa remix, ktorý pôvodne vyšiel na vinyle v závere roka 1992 a ktorý je obohatený o úplne nový remix 2020 Jana Vozáryho, podpísaného pod týmto projektom. Skladby ako Prázdná ulice, Doteky v zemi, Noc je jako..., Naděje či V mlze doteraz nič nestratili na svojej autorskej, interpretačnej a ani zvukovej výnimočnosti. Pyramida snů patrí medzi najlepšie a najzásadnejšie albumy československej hudobnej scény všetkých čias.

Skupina Oceán vznikla v roku 1985. Vydala tri štúdiové albumy, prvým je Dávná zem, po ňom Pyramida snů a 2 1/2. Poslednú skladbu nahrala v roku 1992 a na konci toho istého roku odohrala svoj posledný koncert. Počas svojej existencie skupina absolvovala turné po Veľkej Británii ako predskokan skupiny Erasure. Lídrom Oceánu bol spevák, skladateľ a textár Petr Muk. Zostavu skupiny ďalej tvorili Petr Kučera (klávesy), Dušan Vozáry (klávesy) a Jan Vozáry (bicie).