Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Kultúra

Galéria v Nových Zámkoch predstaví tvorbu viacerých výtvarníkov

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Ako uviedla kurátorka Daniela Čarná, výstava sa skladá z viacerých samostatných, ale ideovo prepojených častí.

Nové Zámky 29. marca (TASR) - Galéria Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch pripravila projekt, ktorý predstaví tvorbu Vladimíra Kordoša i diela ďalších umelcov, ktoré vybral autor výstavy. Expozíciu s názvom Kordoš u Zmetáka slávnostne otvoria 30. marca, sprístupnená bude do 20. mája.

Ako uviedla kurátorka Daniela Čarná, výstava sa skladá z viacerých samostatných, ale ideovo prepojených častí. "Vychádza z charakteru výstavných priestorov galérie. Výstavu tak môžeme vnímať aj ako miesto-špecifický projekt. Vstupná sála sa mení na kinosálu. V nej pobeží výber z performancií Vlada Kordoša, v ktorých reaguje na vybrané maliarske diela z dejín umenia. Vyvažujúcou časťou ´pohyblivých obrazov´ sú autorove komorné maliarske impresie na plátnach, ktoré predstavujú jeho súčasnú tvorbu," povedala Čarná.

Druhú časť výstavy tvorí Kordošov výber diel zo zbierky Ernesta Zmetáka komentovaný autorskými textami. Medziposchodie zasa vystavujúci umelec venoval svojim kolegom a spolupútnikom zo Skupiny A-R. "Pridáva aj Rudolfa Filu, ktorý ako výtvarník a pedagóg významne ovplyvnil jeho generáciu. V najvyššie položenej časti galérie je umiestnená reinštalácia projektu, ktorý vznikol pre výstavu Späť do múzea, späť k hviezdam v Slovenskej národnej galérii," doplnila Čarná.