< sekcia Kultúra

Výstava theatre.sk bude putovať po Slovensku aj zahraničí

Ilustračná snímka. Foto: TASR Henrich Mišovič

Dokumentačná výstava na 26 paneloch zachytáva obrazom a textom rozvoj divadelnej siete a vývoj slovenských divadiel od roku 1920, nezabúda popri tom ani na nezávislú divadelnú scénu.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Pohľad na mnohotvárnosť profesionálneho divadelníctva na Slovensku odkrýva výstava theatre.sk. V rámci projektu Rok slovenského divadla 2020 sa dostane do viacerých miest na Slovensku, zastaví sa aj v slovenských inštitútoch v európskych hlavných mestách. Svoju púť začala začiatkom decembra vo foyeri Činohry Slovenského národného divadla (SND).

Dokumentačná výstava na 26 paneloch zachytáva obrazom a textom rozvoj divadelnej siete a vývoj slovenských divadiel od roku 1920, nezabúda popri tom ani na nezávislú divadelnú scénu. Zobrazuje významné osobnosti a udalosti, ktoré formovali národnú kultúrnu identitu slovenského divadla, významné inscenácie, ktoré sú prehľadne rozdelené podľa divadelných druhov. Ukazuje aj architektúru divadiel, spomína tiež významné slovenské divadelné festivaly, venuje sa aj súčasnému divadelnému školstvu a informuje o slovenských umelcoch, ktorí sa presadili v zahraničí.

"Spolupracujeme na nej aj so slovenskými inštitútmi, ktoré sú otvorené v európskych hlavných mestách. Výstava má prezentovať divadelnú kultúru, aktuálnu situáciu v slovenskom divadle aj pre zahraničných divákov," povedala pre TASR Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Slovenská verzia výstavy theatre.sk je verejnosti prístupná do 31. januára 2020. Okrem slovenských lokalít ju uvedú v rôznych jazykových mutáciách v slovenských inštitútoch v zahraničí, napríklad vo Viedni, Prahe, Budapešti, Varšave, Berlíne alebo v Moskve.