< sekcia Kultúra

Výtvarník František Klimkovič obohatil svojou tvorbou Košice

Zatraktívniť Košice prostredníctvom rekonštrukcie a reštaurátorských prác v interiéri Dómu sv. Alžbety a jeho južnej – Matejovej veže, je cieľom investičného projektu neziskovej organizácie Perly Gotickej cesty. Na snímke v pozadí Dóm sv. Alžbety, v popredí Michalská kaplnka. Foto: TASR/František Iván

Jeho obrazy sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave a vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.

Košice 31. augusta (TASR)- Známy maliar, reštaurátor a pedagóg František Klimkovič maľoval oltárne obrazy, portréty, výjavy z vojenského prostredia, krajiny a historické kompozície. Od jeho narodenia uplynie v stredu 31. augusta 190 rokov.

František Klimkovič sa narodil 31. augusta 1826 v Košiciach. Je potomkom slávnej maliarskej dynastie Klimkovičovcov. Jeho starý otec Florián pracoval ako úradník, ale v staršom veku sa už venoval výhradne maliarstvu. František Klimkovič spolu s mladšími bratmi Vojtechom (maliar), Floriánom (sochár, rezbár) a Gabrielom (vojak, amatérsky maliar, múzejník) sa zaslúžil o to, že od polovice 19. storočia vzrástol význam Košíc ako ďalšieho regionálneho umeleckého centra vo vtedajšom hornom Uhorsku. Výtvarné základy získal v otcovej dielni. V rokoch 1846-1848 študoval v Budapešti (dnes Maďarsko) u G. Marastoniho na súkromnej kresliarskej škole, v období 1851-1852 bol súkromným žiakom F. G. Waldmüllera v rakúskej Viedni a napokon v rokoch 1856-1859 získal vzdelanie aj na École des Beaux-Arts vo francúzskom Paríži u L. Cognieta. V prestávkach medzi štúdiami a po návrate z Paríža pracoval v Košiciach, Debrecíne (dnes Maďarsko), aj v iných uhorských mestách. Doma spolupracoval s bratom Vojtechom pri zakladaní súkromnej maliarskej školy (1853), reštauroval obrazy v Dóme sv. Alžbety, venoval sa maliarskej tvorbe a podieľal sa na zakladaní múzea.

Výtvarník zomrel v Budapešti 9.apríla 1890 vo veku 64 rokov.

Vynikajúci umelec a pedagóg František Klimkovič vytvoril pomerne rozsiahle maliarske dielo. Jeho obrazy sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave a vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.