Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Kultúra

Warholove Kvety majú 50 rokov

Andy Warhol, archívne foto. Foto: TASR/AP

Portfólio Flowers pozostáva z desiatich obrazov toho istého motívu v rôznej farebnej kompozícii.

Medzilaborce 10. novembra (TASR) – Jedno z najznámejších diel amerického výtvarného umelca so slovenskými koreňmi Andyho Warhola, portfólio Flowers (Kvety), zobrazujúce štyri kvety v rôznych farebných kombináciách na trávnatom podklade, vzniklo pred 50 rokmi.

Ako v tejto súvislosti informoval iniciátor vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Michal Bycko na stránke múzea na sociálnej sieti, opakovanie toho istého motívu nie je charakteristické pre samotný pop-art, ale iba pre dielo Andyho Warhola.

„Warhol kolážovito vytvoril nádhernú farebnú kolekciu kvetov, ktoré sú vytvorené dvoma technikami – litografiou, ktorou vytvoril podklad, fragment záberu na trávu, a sieťotlačou vytváral kompozície kvetov, ktoré v portfóliu poskladal vedľa seba tak, aby vytvárali farebne harmonický celok," vysvetlil Bycko, pričom poukázal na to, že iba na dvoch zo série obrazov Warhol sieťotlačou zdvojil motív vopred vytlačený novým farebným posunom, čím vytvoril vizuálny dojem, akoby bolo kvetov viac.

Portfólio Flowers pozostáva z desiatich obrazov toho istého motívu v rôznej farebnej kompozícii. Jednotlivé grafické listy – obrazy – urobil Warhol v náklade 250 kusov, súčasťou portfólia má byť aj 26 autorských tlačí.

Ako Bycko priblížil, v opakovaní sa motívov v tvorbe kráľa pop-artu sa zrkadlí priestorový vizuál obchodných centier a výkladov, ktorý ho fascinoval podobne ako zoradenie postáv a portrétov svätcov na byzantských ikonostasoch, ktoré vnímal už od detstva na obrázkoch modlitebných kníh svojej matky.

Názory na pôvod kvetov z Warholovho obrazu sa majú líšiť. Kým jedna časť zdrojov tvrdí, že majú pochádzať z reklamného časopisu pre firmu, ktorá vyrábala fotoaparáty Kodak, iné uvádzajú, že ide o kvety maku alebo ibišteka, ktoré mal polaroidom nasnímať priamo Warhol na neznámom mieste.