< sekcia Kultúra

Z bývalej školy v Haliči bude pamätný dom T. Kosztku Csontváryho

Na archívnej snímke dielo Tivadara Csontváryho Kosztku. Foto: REPROFOTO TASR – Dano Veselský

Myšlienku rekonštrukcie školy na Csontváryho pamätný dom vníma starosta ako pozitívny krok k ďalšiemu zviditeľneniu obce na turistickej mape Novohradu, ako aj k zvýšeniu atraktívnosti regiónu.

Halič 4. marca (TASR) – Rekonštrukcia budovy bývalej školy na pamätný dom maliara Tivadara Kosztku Csontváryho je jedným z aktuálnych rozvojových zámerov obce Halič v okrese Lučenec. Podľa slov jej starostu Alexandra Udvardyho projekt spolufinancujú z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške takmer 640.000 eur.

„V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie bude pamätný dom okrem iného slúžiť aj ako takzvaný informačný bod, ktorý bude návštevníkom poskytovať komplexné informácie o našom regióne,“ uviedol Udvardy.

Ďalšími spôsobmi využitia zrekonštruovanej budovy bude podľa neho prezentácia umelcových malieb, lekárne, ktorú v Haliči prevádzkoval 10 rokov, ale aj predstavenie histórie obce, rodu Forgáchovcov, dejín miestneho hrnčiarstva či organizovanie spoločenských akcií, vzdelávacích aktivít a tvorivých dielní.

Myšlienku rekonštrukcie školy na Csontváryho pamätný dom vníma starosta ako pozitívny krok k ďalšiemu zviditeľneniu obce na turistickej mape Novohradu, ako aj k zvýšeniu atraktívnosti regiónu. „Do Haliče prichádzajú turisti najmä kvôli Haličskému zámku, avšak do pozornosti sa dostáva čoraz viac aj Csontváryho galéria v prírode a zrekonštruovaný železničný domček,“ doplnil.