< sekcia Kultúra

Z. Piussi sprístupňuje k 17. novembru aj dokument Muži revolúcie

Na snímke režisérka Zuzana Piussi. Foto: TASR - Dano Veselský

Postupne majú pribudnúť ďalšie snímky, ktoré vznikli pod hlavičkou spoločnosti Ultrafilm, medzi nimi dokumenty v réžii Zuzany Piussi.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Symbolický 17. november si za dátum sprístupnenia svojich filmov na YouTube zvolila slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi. Konto na internetovej databáze videí má názov ZuzaPiussi ULTRAFILM a ponúka najnovšie dokumenty filmárky, aj tie, ktoré vznikli po roku 2000. Nechýba medzi nimi ani titul Muži revolúcie (2010).

"Skoro pred desiatimi rokmi, 17. novembra, sme sa stretli s 'mužmi novembra', pýtali sme sa ich a oni nám rozprávali svoje verzie novembrových a ponovembrových udalostí. Fond nám vtedy odmietal dať na film peniaze s komentárom 'ešte nie je čas, aby tento film vznikol'," pripomína Piussi genézu filmu a ďalej vysvetľuje: "Film sme urobili a naštvali tých, ktorí v ňom účinkovali, ale aj mnohých ďalších. Radi by sme ho, ale aj naše ďalšie filmy, ešte raz priblížili divákom k dátumu 17. november, nech sa môžu zamyslieť a porozumieť dobe, v ktorej žijeme."

Filmárka sprístupňuje aj snímku Krehká identita (2011) o slovenských národovcoch. Film, ktorým sa jej podarilo predbehnúť realitu, získal na festivale Jeden svet 2012 cenu za najlepší slovenský dokument. "Robili sme ho v čase, keď ešte nikto netušil, že problém s nacionalizmom nastane, Kotleba nemal ani jedno percento," uviedla Piussi. Dokumentaristka si je vedomá toho, že tento film by sa teraz už nedal urobiť: "Pretože ľudia sa so svojimi názormi stále viac uzatvárajú do svojich bublín."

Jedna z najvýraznejších osobností slovenskej a českej dokumentárnej tvorby ďalej uvádza, že jej filmy mali vždy krátku distribúciu s malou propagáciou. "Preto sa mi často stáva, že mi ľudia píšu, aby som im naše filmy posielala a preto sme sa pustili do tejto bezplatnej možnosti, cez youtube," dodala Piussi, ktorá aktuálne so strihačom a producentom Vítom Janečkom postrihali ďalšiu verziu filmu o univerzitách Univerzity a sloboda a zároveň po siedmich rokoch dokončili film o Kremnici s názvom Obliehanie mesta.

Na https://www.youtube.com/channel/UCH3yrM0_Xs9ipVfsVMt9Msw/videos sprístupňuje aj ďalšie filmy, ku ktorým sa bežne divák nemal ako dostať. Medzi nimi sú i snímky Ťažká voľba (2016), pohľad do zákulisia kampaní kandidátov a hlasovania v prezidentských voľbách 2014, Od Fica do Fica (2012), dokument o slovenskej politike a udalostiach spojených s kauzou Gorila, Kuracia láska (2009), gastronomický cestopis z USA, Stoka - epilóg (2009), dokument o konci legendárneho bratislavského divadla či Výmet (2003), dokument o jednotke rýchleho nasadenia ocenený ako najlepší študentský film na festivale v Bejrúte 2004.

Ako informovala TASR PR manažérka Zuzana Golianová, postupne majú na konto pribudnúť ďalšie snímky, ktoré vznikli pod hlavičkou spoločnosti Ultrafilm, medzi nimi dokumenty v réžii Zuzany Piussi aj tie, ktoré režíroval Maroš Berák, napríklad Sprisahanie šedej rasy (2017) či titul Viktor, človek víťazný (2007). Piussi sprístupní aj film Babička (2008), ktorý vznikol v produkcii Čestmíra Kopeckého.