< sekcia Kultúra

Z. Svěráka sprevádzalo spisovateľskými začiatkami slovíčko ' sľubné '

Zdeněk Svěrák Foto: TASR/Michal Svítok

Zdenék Svěrák absolvoval dnes v Bratislave autogramiádu pred večerným predstavením České nebe v Štúdiu L+S.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Populárny český dramatik, scenárista, režisér, textár a herec Zdeněk Svěrák dnes popoludní zavítal medzi svojich fanúšikov do bratislavského kníhkupectva na Poštovej. Autor niekoľkých kníh stihol pred večerným predstavením České nebe v Štúdiu L+S absolvovať autogramiádu. Záujemcom o jeho podpis porozprával aj o svojich spisovateľských začiatkoch, zaspomínal si na Ladislava Smoljaka, ale najmä sa venoval svojim poviedkam, ktoré čitatelia nájdu aj v knižke Nové povídky - komerčne najúspešnejšom českom knižnom titule minulého roka.

"Túžil som písať poviedky asi od svojich gymnaziálnych rokov. Skúšal som to tak, že som písal príbehy o svojom spolužiakovi, ktorý sedel vedľa mňa. Niečo bola pravda, niečo som si domýšľal, hlavne aby to bola zábava," povedal na margo svojich prvých literárnych pokusov. "Tie poviedky som potom čítal nahlas, napríklad na besiedke a hrozne ma tešilo, keď sa trieda smiala. Ale to boli poviedky také, že ja som chodil do B-čka a v A-čku by sa im už nesmiali," rozosmial svojich fanúšikov Zdeněk Svěrák, ktorý chcel písať poviedky ako Karel Čapek, alebo na spôsob Nerudových Malostranských poviedok.

Autogramiáda českého scénaristu, dramatika a herca Zdeňka Svěráka (vpravo) v kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave
Foto: TASR/Michal Svítok
"Prvé pokusy som posielal do rôznych časopisov, vždy keď prišiel poštár a vedel som, že je to z nejakého časopisu, tak som už vopred vedel, že je to záporné, ale bolo tam jedno slovíčko, ktoré ma vždy hojilo. Keď tam ten hodnotiteľ napísal - ešte to tlačiť nebudeme, ale je to 'sľubné'," uviedol charizmatický pán Svěrák s tým, že neskôr "pohladivé slovíčko" používal tiež. "Keď som potom robil toho hodnotiteľa pre časopis Mladý svět, tak som autorom písal, že sú sľubní," doplnil rodák z Prahy, ktorý sa aj slovenským čitateľom prihovára prostredníctvom kníh Povídky a Nové povídky. Ich obsah však už nepochádza zo Svěrákovho "sľubného obdobia". "Tie sú už napísané s takým záväzkom, že keď prvá kniha poviedok mala úspech, tak či to tou druhou nepokazím. Bolo to písané s takou obavou, aby som tú latku udržal," doplnil.

Zdeňek Svěrák na seba ďalej prezradil, že nemá rád nudné knihy. "Vždy si spomeniem na to, čo sme si s Láďom Smoljakom hovorili, keď sme písali spolu. Ono to znie dosť hlúpo, ale my sme si povedali: Každé zbytočné slovo je zbytočné, to bolo naše heslo," pripomenul autor, ktorý je pripravený "škrtať" aj vtedy, keď číta svoje práce manželke a tá je pri niektorých odsekoch nepozorná. "Osvedčilo sa mi, že už nie som tak háklivý na to, čo napíšem ako v začiatkoch. Keď som ja písal poviedky do Mladého světa, tak som ich priniesol Smoljakovi, ktorý tam bol redaktor. On zobral ceruzu a kruto mi to zoškrtal a mne krvácalo srdce. S odstupom času však zistíte, že je to ako záhon, ktorý vyplejete," dodal herec, ktorý sa s Divadlom Járy Cimrmana predstaví dnes večer druhýkrát bratislavským divákom v rámci 19. ročníka Festivalu českého divadla.