< sekcia Kultúra

Za prínos v oblasti divadla ocenili K. Horáka a E. Blahovú-Martišovú

Karol Horák, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Slovenské centrum AICT udeľuje Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla od roku 2015.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Držiteľmi Ceny Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla sa stali divadelný pedagóg, vedec a dramatik Karol Horák a divadelná dokumentaristka a publicistka Elena Blahová-Martišová. TASR o tom informoval výbor SC AICT.

Slovenské centrum AICT udeľuje Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla od roku 2015. Jej zámerom je upozorniť na tých, ktorí svoju nenahraditeľnú prácu pre slovenské divadlo odvádzajú mimo svetiel rámp a bez potlesku divákov. V roku 2020 sa výbor SC AICT rozhodol cenu udeliť v zmysle štatútu tejto ceny až dvom laureátom, s prihliadnutím na výnimočnosť Roku slovenského divadla 2020.

Karol Horák získal ocenenie za dlhoročnú pedagogickú prácu spätú s divadelnou tvorbou v Študentskom divadle Prešovskej univerzity a divadelnou prácou na Akademickom Prešove, Súťaži amatérskej umeleckej tvorby vysokoškolákov Slovenska. "A v neposlednom rade za podnetnú divadelnovednú činnosť, v rámci ktorej tento rok vychádza šiesty diel zborníka Kontexty alternatívneho divadla a publikácia Horák - Polák (Hovory o divadle)," uvádza sa v zdôvodnení.

Elene Blahovovej-Martišovej patrí toto ocenenie "za neúnavný základný teatrologický výskum a nedoceniteľnú historiograficko-dokumentaristickú činnosť v oblasti divadla, z ktorej výsledkov čerpajú celé generácie divadelníkov, odborných pracovníkov a kultúrnych publicistov".

Ocenenie zastrešoval ceremoniál Divadelných ocenení sezóny DOSKY, ktoré sa v tomto roku nebudú udeľovať. Ceny SC AICT tak udelia v rámci iných divadelných podujatí.