Quantcast
< sekcia Kultúra

Začal sa Topfest 2014, prvý deň dominovala skupina Kabát

Na letisku v Piešťanoch sa začal vo štvrtok 26. júna 2014 rockový festival Topfest 2014, ktorý potrvá do 28. júna 2014. Na snímke z 26. júna 2014 hlavné festivalové pódium, ktoré je najväčším festivalovým pódiom v strednej Európe. Je 45 metrov široké, 28 metrov vysoké a váži 75 ton. Foto: TASR/Branislav Račko
Na letisku v Piešťanoch sa začal vo štvrtok 26. júna 2014 rockový festival Topfest 2014, ktorý potrvá do 28. júna 2014. Na snímke návštevníci festivalu. Foto: TASR/Branislav Račko

Zďaleka dominujúce hlavné pódium, najväčšie v strednej Európe, si svoju premiéru na Slovensku zažilo prvý deň práve na piešťanskom letisku.

Bratislava 27. júna (TASR) – Vystúpením českej kapely VHS (Volné hudební sdružení) sa začal vo štvrtok na pravé poludnie 11. ročník festivalu Topfest, najväčšieho rockového podujatia na Slovensku. Už po tretí rok našiel svoje pôsobisko na letisku v Piešťanoch.

Zďaleka dominujúce hlavné pódium, najväčšie v strednej Európe, si svoju premiéru na Slovensku zažilo prvý deň práve na piešťanskom letisku. Topfestový stage používajú na svojich vystúpeniach interpreti svetovej triedy ako Metallica či Madonna. Na stavbe 45 metrov širokého, 28 metrov hlbokého a 75 ton vážiaceho komplexu s označením A1 sa podieľa až 100 ľudí a práca im trvá štyri dni aj za pomoci špeciálneho 40 tonového žeriavu. Nechýba ani výbeh do publika. Len strechu tohto pódia priviezlo do Piešťan niekoľko kamiónov.

Headlinerom prvého večera bola nesporne česká rocková formácia Kabát. Partia okolo speváka Josefa Vojteka je vzácna pre Topfest tým, že nevynechala ani jeden z doterajších ročníkov. Riadnu dávku energie potrebovali tisíce fanúšikov pred pódiom, aby udržali s kapelou tempo pri ich sete, ktorý presiahol jeden a pol hodiny. Ponúkli piesne Porcelánový prasata, Na sever, Malá dáma, Centryfuga, Víte jak to bolí, Dávam ti jeden den, Úsměv pana Lloyda, Starej bar, Máš to už za sebou, Buldozérem, Virtuóz, Bruce Willis, Ebenový hole, Bára, Banditi di Praga, Šaman, Láďa, Colorado, Burlaci, Žízeň. Záverečnou v rámci prídavku bola skladba Moderní děvče. Kapela si jediné vystúpenie v tomto roku vybrala práve na Topfeste; doma v Česku odohrá výnimočný koncert 13. septembra v Prahe na Vypichu. Kabát ním oslávi 25 rokov na hudobnej scéne v nezmenenej zostave. Kapela sa v týchto dňoch plne sústreďuje na nahrávanie nového štúdiového albumu, preto odohrá iba dva koncerty.

Fotogaléria z festivalu Topfest
"Dnešný koncert bol trocha novinkou, pretože sme mali všetko riadené počítačom. Takže to bolo naše úplne prvé spojenie kapely a techniky, celý koncert bol takto prepojený cez sieť. Všetko sme šli na klik, bubeník mal v slúchadlách metronóm a celé svetlá bežali podľa tohto kliku," povedal pre TASR po koncerte Josef Vojtek. Hľadisko si s ním spievalo prakticky všetky pesničky, preto sa núka otázka, aký je pohľad do desaťtisícovej masy spievajúcich fanúšikov. "Je to príjemná odplata za našu prácu, že ju robíme poctivo a že ju robíme pre nich," dodal Vojtek.

Kabát, to sú už 25 rokov spevák Josef Vojtek, basový gitarista Milan Špalek, gitaristi Tomáš Krulich a Ota Váňa, bubeník Radek Hurčík. V tejto zostave hrajú dodnes. Začínali ako trashmetalová skupina, neskôr sa preorientovali na rock. Odpichom pre ich úspešnú dráhu bol rok 1991, kedy vydali prvý album Má ji motorovou. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov, desiaty s názvom Banditi di Praga vydali v decembri 2010. Kabát je osemnásobným zlatým slávikom za roky 2003, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012.

V rámci prvého dňa zaujala skupina D-A-D (Disneyland After Dark). Štvorčlenná formácia z dánskeho hlavného mesta Kodaň je na scéne od roku 1982, vydala jedenásť štúdiových albumov, ostatný DI-NII-LAN-Darf-Erd-Ark vydali v novembri 2011. Túto skupinu si Kabát pozval ako predkapelu aj na svoj koncert na Vypichu 13. septembra.

Ďalšími účinkujúcimi prvého dňa boli skupiny Heľenine oči, Extip, Marky Ramone's Blitzkrieg, Sabaton, Bank of Joe, Malý princ, Patália, Gygy, projekt Hrana, Darchaic, SPS, Caliber X, Rómeó Vérzik, Komunál, Galadriel, Začiatok konca, Sabaton, Tlustá Berta a Sakumprásk. V programe dnešného druhého dňa sa predstavia skupiny Smola a hrušky, Alkehol, Horkýže slíže, Desmod, IMT Smile, Pavol Habera & Team, ako aj nemeckí Helloween.