Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Kultúra

Zámocké hry zvolenské sa začnú premiérou inscenácie Verná nevera

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Dramaturgiu divadelného festivalu budú počas desiatich dní okrem slovenských divadiel koncepčne dotvárať inscenácie z Česka, Izraela, Nemecka a Srbska.

Zvolen 26. apríla (TASR) - Satirické autorské piesne i prvky artistickej štylizácie priblíži nová inscenácia Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene s názvom Verná nevera. Premiéra hry v divadelnej sále otvorí 50. ročník júnového festivalu Zámocké hry zvolenské (ZHZ). TASR o tom informovala vedúca obchodno-marketingového oddelenia DJGT Gabriela Valentínyová.

Ako uviedol dramaturg DJGT Ján Chalupka, hru Jozefa Mokoša pripravuje inscenačný tím pod režijným vedením umeleckého šéfa DJGT Petra Palika. Predtým bude na Zvolenskom zámku vernisáž tematickej výstavy, ktorá vznikla v spolupráci s Divadelným ústavom. Súčasťou prvého dňa festivalu bude aj jeho otvorenie pred budovou divadla.

Dramaturgiu divadelného festivalu budú počas desiatich dní okrem slovenských divadiel koncepčne dotvárať inscenácie z Česka, Izraela, Nemecka a Srbska. Pripravené sú aj rôzne scénické čítania, výstavy, dielne, prezentácie či živé nahrávania podcastov. "Večerný program ZHZ sa z viacerých dôvodov uskutoční prevažne v sále a štúdiu divadla a vo svojej štruktúre ponúkne aj technicky náročnejšie produkcie, ktoré by inak neboli prenosné na zámocké nádvorie," vysvetľuje dramaturg.

Programová skladba prinesie tematické odkazy z minulosti, akým je napríklad humanistický pohľad na tému holokaustu. Predstavia sa Divadlo Astorka Korzo'90 i Divadlo Jána Palárika z Trnavy. "Pozornosť je venovaná pestrému výberu rozprávok aj pre najmladších festivalových divákov," zdôraznil Chalupka. Súčasťou ZHZ bude aj tretí ročník behu, ktorý v nedeľu 16. júna uzavrie letný divadelný festival.

Zámocké hry zvolenské budú trvať od 7. do 16. júna. Program nájdu záujemcovia na ich oficiálnej webstránke.