Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Kultúra

Zomrel akademický maliar a grafik Dušan Grečner

Laureát prestížneho ocenenia Identifikačný kód Slovenska (IKS), grafik a ilustrátor Dušan Grečner na slávnostnom udeľovaní ocenení IKS v Bratislave 4. októbra 2014 Foto: TASR/Michal Svítok

Venoval sa voľnej grafike, knižnej ilustrácii, exlibrisom, grafickému dizajnu, tvoril asambláže, objekty a maľoval.

Bratislava 22. septembra (TASR) – V nedeľu 20. septembra zomrel v Bratislave akademický maliar a grafik Dušan Grečner vo veku 71 rokov. TASR o úmrtí všestranného výtvarníka informoval jeho brat Eduard Grečner. Pohreb zosnulého sa uskutoční v piatok 25. septembra o 14. hodine v bratislavskom Krematóriu.

TASR prináša profil umelca.

Dušan Grečner sa narodil 21. augusta 1944 v Skalici. Na gymnáziu v Trenčíne maturoval v roku 1962. Predtým, ako nastúpil na Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, začal študovať v Prahe na Českom vysokom učení technickom (ČVUT) jadrovú fyziku. K rozhodnutiu venovať sa umeniu dospel na základe dojmov z návštevy súbornej výstavy Jana Zrzavého v Prahe vo výstavnej sieni Mánes v roku 1963. VŠVU absolvoval v roku 1972, študoval u Vincenta Hložníka a Albína Brunovského na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Do kultúrneho povedomia sa prvýkrát zapísal ešte počas svojich školských rokov ilustráciami ku knihe Hany Ponickej Medvedí rok (1971).

Po absolutóriu pracoval viac ako dve desaťročia ako výtvarný redaktor v bratislavských vydavateľstvách Mladé letá, Tatran a Slovenský spisovateľ. Na svojom konte má niekoľko desiatok plne ilustrovaných kníh, niekoľko stoviek návrhov knižných obálok alebo aj kompletných grafických úprav kníh. Neskôr sa stal umelcom v slobodnom povolaní.

Akademický maliar Dušan Grečner sa venoval voľnej grafike, knižnej ilustrácii, exlibrisom, grafickému dizajnu, tvoril asambláže, objekty a maľoval. Do slovenskej známkovej tvorby vstúpil na prahu svojej päťdesiatky v roku 1994 a debutoval známkou Jozef Murgaš - vynálezca v roku 1994, ktorá vyšla v edícii Európa - vynálezcovia.

Vynikajúci a všestranný výtvarník s precíznym remeselným majstrovstvom získal za známku Rotunda v Skalici (v poradí ôsma známka, ktorá vyšla z jeho autorskej dielne) spolu s autorom jej rytiny Václavom Fajtom vzácne ocenenie Najkrajšia známka roka 2002. V roku 2012 mu udelili Cenu Ľudovíta Fullu za celoživotnú fantazijno-realistickú ilustračnú tvorbu pre deti, ktorá podnecuje ich predstavivosť a ponúka veľkú dávku situačného humoru. V roku 2014 si prevzal ocenenie Identifikačný kód Slovenska.

Realizoval okolo 30 individuálnych výstav doma i v zahraničí. Svoje diela predstavil na množstve kolektívnych prehliadok takmer po celom svete. Získal viacero medzinárodných ocenení i v súťažiach Najkrajšie knihy Československa a Najkrajšie knihy Slovenska. Bol členom Spolku grafikov Slovenska a zahraničným členom Spolku grafikov Hollar v Prahe.

V roku 2010 vystavoval v bratislavskej galérii Michalský dvor na retrospektívnej výstave svoju tvorbu, absolútnu premiéru mal cyklus grafických listov - antiokupačná stena, ktoré boli okamžitou autorovou reakciou na vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

Dušan Grečner sa v minulosti osvedčil aj ako autor rozprávky, vyhral anonymnú literárnu súťaž vyhlásenú Nadáciou Janka Hraška a jeho rozprávku čítali v rozhlase.