< sekcia Kultúra

Zomrel hudobný skladateľ Marvin Hamlisch

Marvin Hamlisch Foto: TASR/AP Photo

Hamlisch je jedným z iba dvoch ľudí, ktorí za svoju tvorbu získali prakticky všetky významné ceny - štyri Emmy, štyri Grammy, tri Oscary a jednu cenu Tony, ako aj Pulitzerovu cenu.

Los Angeles 7. augusta (TASR) - Jeden z najlepších hudobných skladateľov 20. storočia Marvin Hamlisch zomrel v pondelok v Los Angeles po krátkej chorobe vo veku 68 rokov. Oznámila to dnes jeho rodina.

Hamlisch je jedným z iba dvoch ľudí, ktorí za svoju tvorbu získali prakticky všetky významné ceny - štyri Emmy, štyri Grammy, tri Oscary a jednu cenu Tony, ako aj Pulitzerovu cenu (druhým je americký skladateľ Richard Rodgers). Dostal tiež tri Zlaté glóbusy.

Pochádzal zo židovskej rodiny s viedenskými koreňmi – podobne ako Barbra Streisandová, s ktorou dlho intenzívne spolupracoval. Streisandová bola interpretkou ľúbostnej piesne The Way We Were z rovnomenného filmu, ktorú Hamlisch zložil spolu s Alanom Bergmanom a Marilyn Bergmanovou. Zložil tiež hudbu pre jej romantickú komédiu Dve tváre lásky (1996). V roku 1994 bol hudobným režisérom a aranžérom Streisandovej koncertného turné a získal dve ceny Emmy za televízny špeciál Barbra Streisand: The Concert.

Hamlisch bol najmladším študentom, ktorého prijali na prestížnu Julliard School of Music. K filmovej hudbe sa dostal cez Sama Spiegela, producenta Lawrenca z Arábie, na ktorého večierkoch hral na klavíri. Zakrátko zložil prvú filmovú hudbu k dráme Plavec (1968).

Hamlisch zložil hudbu k viac ako 40 filmom. Za jeden oscarový večer v roku 1974 si odniesol dve ceny za filmy Takí sme boli (za najlepšiu hudbu v dramatickom diele a za najlepšiu skladbu) a Podraz (za najlepšiu muzikálovú hudbu, resp. adaptovanú hudbu). Do tej doby bol len druhým človekom, ktorému sa podarilo v jeden večer získať tri ocenenia.

Bol známy svojou všestrannosťou, pretože vedel skomponovať hudbu tak k dramatickým filmovým dielam, ako aj k nekonvenčnej komédii. To mu umožnilo spolupracovať s takými rôznorodými režisérmi ako boli Woody Allen, Steven Soderbergh či Alan J. Pakula.

Hamlisch je autorom hudby k filmom ako Sophiina voľba, Obyčajní ľudia, Traja muži a nemluvňa, Ice Castles, Take the Money and Run, Banány, Save Tiger alebo Informátor! Jeho posledným počinom je hudba k filmu Behind the Candelabra káblovej televízie HBO o živote extravagantného klaviristu Valentina Liberaceho.

V muzikálovej tvorbe zaznamenal zmiešané reakcie. Najväčší úspech mal s muzikálom A Chorus Line, za ktorý dostal Tony a Pulitzerovu cenu. Ďalšie broadwayské muzikály ako The Goodbye Girl a Sweet Smell of Success už nemali u divákov taký ohlas.

Hamlisch bol aj dirigentom v niekoľkých amerických orchestroch, porotcom v talentovej súťaži kanadskej televízie CBC Triple Sensation a hral sám seba v komédii Ako prísť o muža za desať dní.