< sekcia Kultúra

Zomrel významný slovenský etnomuzikológ Ondrej Demo

Na snímke etnomuzikológ, scenárista, režisér a čestný občan obce Terchová Ondrej Demo s ocenením ŽSK zlatý Litteras Memoriales pri príležitosti jeho 90. narodenín počas programu Ozveny z kraja Jánošíka v rámci 55. ročníka Jánošíkových dní 2017 v Terchovej dňa 3. augusta 2017, archívne foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Demo spolupracoval aj s filmovým dokumentaristom a režisérom Martinom Slivkom, napríklad pri dokumentácii vianočných tradícií.

Bratislava 20. decembra (TASR) - V sobotu (19. 12.) zomrel vo veku 93 rokov významný slovenský etnomuzikológ Ondrej Demo. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. Za svoju činnosť získal Demo viacero ocenení, naposledy podľa jej slov v roku 2018 Cenu Ministra kultúry SR za celoživotný prínos v oblasti hudobného folklóru.

"Odišla výnimočná osobnosť generácie rozhlasových legiend, ktorá je pre všetkých nedostihnuteľným vzorom. Aj vo vysokom veku stále sledoval dianie vo folklórnej obci a aktívne sa do neho zapájal,"
pripomenul programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Michal Dzurjanin.

Pivarčiová pripomenula, že Demo do rozhlasovej redakcie ľudovej hudby nastúpil v roku 1953 a počas štyroch desaťročí pôsobenia v nej obohatil rozhlasový archív o tisícky záznamov ľudových piesní a zvykov v podaní interpretov z celého Slovenska.
Na snímke vľavo etnomuzikológ, scenárista, režisér a čestný občan obce Terchová Ondrej Demo počas udelenia ocenenia ŽSK zlatý Litteras Memoriales pri príležitosti jeho 90. narodenín počas programu Ozveny z kraja Jánošíka v rámci 55. ročníka Jánošíkových dní 2017 v Terchovej dňa 3. augusta 2017, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová

"Legendárnym sa stal najmä vďaka cyklu Z klenotnice ľudovej hudby, ktorú vysielal od roku 1966. Cyklus bol pôvodne plánovaný na jeden rok, pre obrovský záujem poslucháčov ho však Ondrej Demo pripravoval do vysielania až do roku 1993. Rozhlasový archív z tohto bohatstva čerpá dodnes a bude čerpať ešte ďalšie dlhé roky," doplnila.

Uviedla tiež, že z jeho podnetu vznikla medzinárodná rozhlasová súťaž nahrávok folklórnej hudby Prix de musique folklorique de Radio Bratislava (1970 - 1991) a v roku 1976 stál pri vzniku Orchestra ľudových nástrojov (OĽuN).

Demo spolupracoval aj s filmovým dokumentaristom a režisérom Martinom Slivkom, napríklad pri dokumentácii vianočných tradícií. Pivarčiová priblížila, že zachytili zvyky zo 16 obcí z podhorského prostredia Slovenska, kde dominovali pastiersko-valaské tradície.