< sekcia Kultúra

Zomrel známy francúzsky režisér Claude Pinoteau, mal 87 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pinoteau pracoval s najväčšími menami francúzskeho filmu, ako boli Jean Cocteaua a Claude Lelouch. Jeho obľúbenými témami boli detektívky a filmy o dospievaní.

Paríž 7. októbra (TASR) - Vo veku 87 rokov zomrel francúzsky filmový režisér Claude Pinoteau, známy napríklad kultovou snímkou La Boum (Večírek, 1980), v ktorej prvýkrát zažiarila Sophie Marceauová.

Úmrtie režiséra oznámila jeho agentka. Povedala, že Pinoteau zomrel v piatok v Neuilly-sur-Seine neďaleko Paríža, potvrdila tak správu nedelníka Le Journal du Dimanche.

Sophie Marceauová nebola jediná, ktorej kariéru Pinoteau naštartoval. V komédii La Gifle (Facka, 1974), v ktorej osamelý otec (Lino Ventura) vychováva adolescentnú dcéru, predstavil svetu Isabelle Adjaniovú.

Vo filme Večírek objavuje Sophie Marceauová lásku ako 13-ročná. Večírek sa stal kultovým filmom vo Francúzsku a z Marceauovej urobil národný idol. Film bol taký úspešný, že v roku 1982 nakrútili jeho pokračovanie Večírek 2. Marceauovú Pinoteau potom režíroval ešte raz, v roku 1987 vo filme Studentka.

Claude Pinoteau sa narodil 25. mája 1925 v Boulogne-Billancourte západne od Paríža. Počas dlhej profesionálnej dráhy, ktorú naštartoval v roku 1939 písaním scenárov a dialógov a ako asistent režisérov, bol aj producentom. Pinoteau pracoval s najväčšími menami francúzskeho filmu, ako boli Jean Cocteaua a Claude Lelouch. Jeho obľúbenými témami boli detektívky a filmy o dospievaní.

Prvý film, ktorý sám režíroval, bol film Le Silencieux (Mlčenlivý, 1973) s Linom Venturom v hlavnej úlohe.

A jeho posledným filmom bol biografický film o Marie Sklodowskej a jej zoznámení sa s budúcim manželom Pierrom Curieom Les Palmes de M. Schutz (1997) s Charlesom Berlingom, Philippeom Noiretom a Isabelle Huppertovou v hlavných úlohách.