Quantcast
< sekcia Kultúra

Zomrela slávna americká herečka, zanedlho by mala 100 rokov

Na archívnej snímke z 29. januára 2012 Betty Whiteová ďakuje za sošku pre najlepšiu herečku v komediálnom televíznom seriáli (Hot in Cleveland) na 18. udeľovaní cien Združenia filmových a televíznych hercov v Los Angeles. Foto: TASR/AP

Hereckú kariéru Betty Whiteovej však prerušila druhá svetová vojna, počas ktorej pôsobila v dobrovoľníckej službe amerických žien.

Los Angeles 31. decembra (TASR) - Vo veku 99 rokov zomrela v piatok americká herečka Betty Whiteová. Za svoju viac ako sedem dekád trvajúcu kariéru si zahrala v populárnych amerických seriáloch ako The Golden Girls či The Mary Tyler Moore Show. O úmrtí herečky, ktorá by o viac ako dva týždne oslávila 100. Narodeniny, informovali americké médiá s odvolaním sa na oznámenie jej PR manažéra Jeffa Witjasa.

"Hoci mala Betty už takmer 100 rokov, myslel som si, že bude žiť večne," povedal Witjas časopisu People.
Na archívnej snímke zo 4. júna 2012 americká komediálna herečka, speváčka a moderátorka Betty Whiteová (vľavo) pózuje so svojou voskovou figurínou v múzeu voskových figurín Madame Tussauds v Los Angeles.
Foto: TASR/AP

Betty Whiteová sa narodila 17. januára 1922 v obci Oak Park v americkom štáte Illinois. Rodina Whiteovcov sa počas vrcholiacej Veľkej hospodárskej krízy presťahovala do Los Angeles, pričom Betty, ktorá bola jedináčikom, tam koncom 30. rokov začala pracovať ako herečka a modelka, píše spravodajská stanica BBC.
Vo veku 99 rokov zomrela v piatok 31. decembra 2021 americká herečka Betty Whiteová.
Foto: TASR/AP

Jej začínajúcu kariéru však prerušila druhá svetová vojna, počas ktorej pôsobila v dobrovoľníckej službe amerických žien. Po vojne sa vrátila k šoubiznisu, najskôr však nevedela nájsť herecké uplatnenie a tak namiesto toho pôsobila v rozhlase, kde mala aj vlastnú reláciu.
Na archívnej snímke herečky Wendy Diamondová (vpravo) a Betty Whiteová sa fotografujú so psíkom Lucky Diamond.
Foto: TASR/AP

Na televízne obrazovky sa vrátila v roku 1949, keď spoločne s Alom Jarvisom uvádzala zábavnú šou Hollywood on Television.

Veľký herecký úspech zožala v 70. rokoch vďaka úlohe Sue Ann Nivensovej v seriáli The Mary Tyler Moore Show. Najviac ju však preslávilo až stvárnenie naivnej a milej Rose Nylundovej v seriáli The Golden Girls, ktorý sa v USA vysielal v 80. a 90. rokoch. Získala viacero prestížnych ocenení vrátane Grammy v roku 2012 (v kategórii hovorené slovo) a ôsmich televíznych cien Emmy, z ktorých poslednú (za celoživotné dielo) jej udelili v roku 2015.
Na archívnej snímke z 22. septembra 2010 herečky filmu You Again zľava Odette Yustmanová, Betty Whiteová a Kristen Bellová pózujú na jeho premiére v Los Angeles.
Foto: TASR/AP

Bola trikrát vydatá, pričom jej posledným manželom — a podľa jej slov "láskou jej života" — bol americký herec Allen Ludden, s ktorým ostala až do jeho smrti v roku 1981. Vlastné deti Whiteová nemala, bola však nevlastnou matkou troch Luddenových potomkov z jeho predošlého manželstva.