< sekcia Kultúra

Zomrela kunsthistorička Klára Kubíková

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kubíková patrila k najvýznamnejším historičkám umenia na Slovensku.

Bratislava 4. augusta (TASR) - Vo veku 76 rokov zomrela 1. augusta kunsthistorička Klára Kubíková. Bola autorkou publikácií o umelcoch tvoriacich v 20. storočí. Systematicky sa venovala tiež výstavnej prezentácii umelcov pôsobiacich na slovenskej výtvarnej scéne, pre ktorých spracovala početné katalógy a úvodné texty. TASR o tom informovala Asociácia teoretikov, historikov a kritikov výtvarného umenia.

Kubíková patrila k najvýznamnejším historičkám umenia na Slovensku. "Domáce výtvarné umenie chápala ako súčasť moderného stredoeurópskeho a európskeho umeleckého diania a vnímala výtvarné umenie, divadlo, literatúru, architektúru, film, fotografiu, umelecké remeslá v širokých kultúrnych súradniciach," skonštatovali z asociácie.

Klára Kubíková sa narodila 6. augusta 1944 v Piešťanoch. V rokoch 1976 - 1986 pracovala vo fonde výtvarných umení a v rokoch 1986 - 2002 v Slovenskej národnej galérii. V roku 1999 jej bola udelená Cena M. Benku a v roku 2004 Cena Mariana Várossa za celoživotnú umenovednú činnosť. Bola dlhoročnou podpredsedníčkou Asociácie teoretikov, historikov a kritikov výtvarného umenia a členkou Rady Fondu výtvarných umení.