Kultúra

Speváčka Iveta Bartošová by sa dožila 55 rokov

Spievať začala ešte ako študentka strednej školy s amatérskou skupinou Dianthus. Dostala sa do finále speváckej súťaže Jihlava 1983, skončila štvrtá a to jej umožnilo venovať sa speváckej dráhe.

Lucie Bílá: Keď nemôžete vy za mnou, prídem ja za vami!

Na streamovanom koncerte zaspieva oslávenkyňa zo scény, ktorá mala pôvodne názov divadlo Ta Fantastika.

Z. Smatanová: Nič na svete nie je podstatnejšie, ako zdravie

Na naozajstný význam týchto slov príde každý, koho bytie sa otriaslo v úplných základoch a začal odznova, uvádza speváčka a skladateľka.

Režisér Fritz Lang bol fascinovaný zločinom

Fritz Lang, režisér finančne najdrahšieho nemého filmu vôbec, slávneho výpravného diela Metropolis (1927) sa stal témou vzdelávacieho projektu Filmový kabinet špeciál.

V koncepcii starostlivosti o ľudovú kultúru sa splnilo 22 úloh

Cieľom koncepcie bolo vytvorenie podmienok na ochranu, podporu a rozvoj tradičnej ľudovej kultúry ako súčasnosti nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD), pripomenuli predkladatelia.

Zo 45 úloh druhého akčného plánu Stratégie rozvoja kultúry splnili 31

Je to signál pre ministerstvo, že financovaniu kultúry treba aj naďalej venovať zvýšenú pozornosť, uviedol rezort kultúry.

Podporné inštitúcie v kultúre by mal rozšíriť Fond pre pamiatky

Viaczdrojové, diferencované financovanie ráta okrem vzniku dotačného fondu aj s vytvorením revolvingového, hypotekárneho fondu, zameraného výlučne na nehnuteľné pamiatky.

Česká spevácka hviezda Lucie Bílá oslavuje 55. narodeniny

Na svojom konte má viac ako dve desiatky vydaných albumov a kompilácií. V ostatných piatich rokoch to boli album Hana z apríla 2016 aj kompilácia Velké hity pro slávnostní chvíle.

Výročie košického rozhlasového štúdia spojilo slovenských interpretov

Košické rozhlasové štúdio bolo vždy miestom, kde sa stretávali výrazné osobnosti našej i českej hudobnej scény a kde vždy vznikali piesne, ktoré udávali hudobný trend, komentoval nahrávky J. Puchala.

Na podporu audiovizuálnej kultúry bolo odoslaných 673 žiadostí

Je to najvyšší počet žiadostí v celej doterajšej histórii fondu a vyše 22-percentný nárast v porovnaní s dlhodobým priemerom, uvádzajú predstavitelia fondu na webe AvF.

Mladí výtvarníci môžu opäť získať podporu v súťaži Maľba

O odborné a nezávislé rozhodnutia sa v 16. ročníku súťaže postará medzinárodná porota, do ktorej zasadnú poprední európski výtvarní umelci, teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia.

Slovenská filharmónia naďalej uvádza online koncerty bez publika

Po úvodnom aprílovom symfonickom koncerte SF s Valentovičom figuruje ďalej v programe online koncert Slovenského komorného orchestra a koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

Cena mladého publika 2021 prekročí hranice Bratislavy

Organizátori plánujú po znovuotvorení kín priniesť filmy aj diskusie do vybraných partnerských kín.

Anketa Zlatý slávik začala v roku 1962

Ocenenie pesnička roka 1962 získala Láska nebeská v podaní Waldemara Matušku a Evy Pilarovej autorov Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.

Hrádok v Dvorníkoch sa stal národnou kultúrnou pamiatkou

Hrádok sa nachádza v miestnej časti Posádka nad záhradkárskou a chatovou kolóniou na ľavostrannom okraji terasy Váhu. Do súčasnosti sa z neho zachovali iba časť návršia a relikt priekopy.

Mácha o kráľovi komikov Burianovi: Dnes by robil geniálne stand-upy

V bonusovej časti audioknihy si poslucháči môžu vypočuť 46 výstupov, piesní a skečov Vlastu Buriana tak, ako zostali zachované na gramoplatniach Ultraphonu a Supraphonu z rokov 1923 až 1957.

Pred 110 rokmi sa narodil akademický sochár František Draškovič

Po druhej svetovej vojne sa umelec natrvalo usadil v Bratislave, kde sa aktívne zapojil do výtvarného života a vytvoril niekoľko monumentálnych diel.

Karmen Pál-Baláž predstavila videoklip k piesni Nie je to len mnou

Hudbu aj text zložil Ján Kmec, nahrávku v Hook Fabrique Studio produkoval Filip Kluknavský. Predstavuje v ňom okrem piesne samotnej aj krásy prírody v jej domácom prostredí.

Tvorca Rumcajsa spisovateľ Václav Čtvrtek sa narodil pred 110 rokmi

Muž viacerých mien, aj tak by sa dal nazvať Václav Čtvrtek, ktorého občianske meno bolo Václav Jan Maria Cafourek, tvoril aj pod pseudonymami Huge Prattler, Poledne, Neděle alebo Málek.

OTESTUJTE SA: Poznáte veľkonočné zvyky a tradície?

Poznáte zvyky a tradície Veľkej noci? Viete, čo znamenajú? Otestujte sa.