Kultúra

Porote na festivale v Benátkach bude predsedať režisér Michael Mann

V poradí 69. ročník MFF v Benátkach, ktorý je najstarším filmovým festivalom sveta, sa tento rok uskutoční od 29. augusta do 8. septembra.

O Modrého anjela zabojuje v Trenčianskych Tepliciach tucet snímok

Všetky okrem silných ľudských osudov spájajú aj ocenenia na známych svetových festivaloch.

Madonna odštartovala nové svetové turné koncertom v Izraeli

Nekorunovaná kráľovná populárnej hudby, ktorá vyznáva formu židovského mysticizmu - kabalu, dlhodobo vyjadruje svoju náklonnosť Izraelu.

Herec Morgan Freeman oslavuje narodeniny, má 75 rokov

Morgan Freeman je považovaný za jedného z najvyprofilovanejších predstaviteľov charakterových postáv v Hollywoode.

Radostný i bolestný život Rusínov približuje nová publikácia

Vyše 120 čierno-bielych fotografií, ktoré vznikali niekoľko desaťročí, zachytáva život tejto národnostnej menšiny na severovýchode Slovenska, ako aj na území Poľska. ,aktualizované 

Kniha Emília V a tí druhí je portrétom jubilujúcej herečky

Na pôde Slovenského národného divadla uviedli knihu do života dnes podvečer herec František Kovár a tenorista Peter Dvorský.,aktualizované 

Nominácie na Grammy budú známe 5. decembra, ocenení 10. februára

Nominácie 55. ročníka Grammy sa verejnosť dozvie už 5. decembra počas koncertu, ktorý tak ako samotné udeľovanie odvysiela v hlavnom vysielacom čase televízna spoločnosť CBS.

Matej Mináč si v Zlíne prevzal Grand Prix za film Nickyho rodina

Ide o ďalšie dielo, ktoré režisér venoval Britovi Nicholasovi Wintonovi a záchrane 699 židovských detí z bývalého Československa, o ktorú sa v roku 1939 zaslúžil.

Jazzový festival v Piešťanoch štvrtýkrát venujú Dodovi Šošokovi

Počas festivalových dní budú potom koncerty prvej dámy slovenského jazzu Lucie Lužinskej s Borisom Čellárom, Andreas Varady Trio, vystúpi Ondrej Krajňák trio, Soulmantes i Seredský dixieland.

V Michalskom dvore vystavujú uštrikovanú zvieraciu svadbu

Dominuje svadobný pár jeleňa a srny v životnej veľkosti oblečený do štrikovanej "kože". Podobný biely odev má aj deväťčlenná svadobná družina

O 100 dní sa začne siedmy Cinematik

Cinematik nezabúda ani na domácu dokumentárnu tvorbu. Súťažná sekcia slovenských celovečerných dokumentárnych filmov nazvaná Cinematik.doc predstaví najlepšie dokumenty za uplynulý rok.

Festival Bažant Pohoda 2012 ponúkne návštevníkom aj klasickú hudbu

Aj v Trenčíne ho predvedie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Waltera Attanasiho spoločne so speváckym zborom Lúčnica pod vedením zbormajsterky Eleny Matušovej.

Projekt Veľké slovenské hlasy pokračuje koncertom Pavla Bršlíka

Pavol Bršlík je vďaka svojmu pôsobeniu v Royal Opera House v Londýne, Metropolitnej opere v New Yorku alebo v Štátnej opere v Mníchove známy ako jeden z najuznávanejších tenoristov súčasnosti.

V kine Lumiére vznikne digitalizačné pracovisko za asi 10 miliónov eur

Priestory na celkovej ploche 740 metrov štvorcových bude prevádzkovať Slovenský filmový ústav (SFÚ) a ich technické vybavenie, ako aj samotný proces digitalizácie, má byť hradený z eurofondov.

Na Art Film Feste premietnu režisérsky debut herečky Angeliny Jolie

Snímka Angeliny Jolie V krajine krvi a medu bola nominovaná na Zlatý glóbus a v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne sa predstaví v sekcii Okolo sveta.

Slovenskí fotografi majú prvú oficiálnu národnú súťaž

Autori môžu prihlásiť svoje fotografie, ktoré vznikli od 31. augusta 2011 do 31. augusta 2012, kedy je uzávierka prihlášok pre osem kategórií.

Vo veku 89 rokov zomrel americký folkový hudobník Doc Watson

Doc Watson bol majstrom v technike flatpicking. Slepý hudobník tiež spieval a hral na iných nástrojoch, vrátane harmoniky.

Daniela Landu trápi obrna lícneho nervu

Dan Landa síce môže čokoľvek robiť, avšak pravú polovicu tváre má nehybnú, nemôže ani privrieť oko a stráca reflexy.,aktualizované 

V Tigroch v meste je podľa režiséra čosi z Almodóvara i Woodyho Allena

Juraj Krasnohorský pre TASR priznal, že sa vo svojom prvom dlhometrážnom hranom filme nechal inšpirovať obľúbenými režisérmi, ktorých spoznal, keď sa "zaúčal do filmového umenia".

K výročiu narodenia J. F. Kennedyho prichádza Stephen King s novinkou

Autor mnohých napínavých bestseller Stephen King prichádza na trh s novým titulom, "22.11.1963".