Kultúra

Vzácne ceny americkej filmovej akadémie sa napriek všetkému dražia

Každá oscarová soška váži takmer 4 kilogramy, je vysoká vyše 34 centimetrov a osobitný lesk jej povrchu dodáva 24-karátové zlato. Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 nezmenil.

Literárny vedec Viliam Turčány oslávi 85 rokov

Tematickou oblasťou V. Turčányho sú historická poetika slovenskej poézie, dejiny a poetika európskej poézie, teória, dejiny a prax básnického prekladu.

Červený koberec je tradične spojený s ceremóniou odovzdávania Oscarov

Veľkú popularitu nadobudol červený koberec práve v spojení s filmovou akadémiou.

Režisér obľúbených českých filmov Jiří Menzel sa dožíva 75 rokov

Popri iných umelcoch je hlavnou osobnosťou generácie filmových režisérov, ktorá do československého filmu vstúpila v druhej polovici 60. rokov 20. storočia.

Fanúšikovia skupiny IMT Smile tvoria zostavu piesní na koncerty

Na základe hlasovania na stránke imtsmile.com sa medzi tie, ktoré odznejú naživo, sa dostali aj také skladby, ktoré neboli hrávané v rádiách.

Filmové ceny César: Triumfovala Hanekeho Láska a Argo B. Afflecka

Ceny César udeľuje Francúzska filmová akadémia, slávnostný večer sa uskutočnil v parížskom divadle Théâtre du Châtelet.

Gérard Depardieu pripravuje televízny seriál pre ruskú televíziu

Legendárny francúzsky herec získal občianstvo Ruskej federácie priamo na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom v čiernomorskom prístavnom meste Soči.

Festival Viva Musica! predstavuje prvých účinkujúcich

Vstup na koncert Mozart Group (22.6.), ktorý sa bude konať na Hlavnom námestí v Bratislave, je voľný a vstupenky na koncert Hiromi, ktorý sa bude konať 24.6. v Starej Tržnici sú už v predaji.

Ruský bál 2013 bol výnimočnou udalosťou

Tretí ročník Ruského bálu znamenal v sobotu 16. februára 2013 spojenie slovenskej a ruskej kultúry, umenia, výbornej spoločnosti a kuchyne pod jednou strechou.

Zomrel ruský režisér Alexej German

Alexej German starší sa stal medzinárodne známy filmom Moj drug Ivan Lapšin (1984) o policajnom komisárovi, ktorý bojuje so zločineckou bandou.

Prestížne ceny Brit Awards získali Emeli Sandé i Ben Howard

Hudobnú šou v londýnskej aréne O2 otvorila skupina Muse. Rockeri sa uviedli typickým mohutným predstavením - pri ich burácajúcej piesni "Supremacy" nechýbala svetelná šou a 60-členný orchester.,aktualizované 

Filmový festival inakosti sa presúva do Banskej Bystrice

Program v Banskej Bystrici štartuje v piatok o 17.00 h kultovým nemeckým filmom Coming Out o mladom učiteľovi, ktorý objavuje samého seba.

Bratislava bude dejiskom festivalu brazílskeho filmu Brazil Visual

Festival je adresovaný predovšetkým mladým ľuďom, študentom, ale aj milovníkom Brazílie, portugalského jazyka a filmového umenia. ,aktualizované 

Zomrel renomovaný autor detskej literatúry Otfried Preussler

Otfried Preussler, ktorého viaceré diela sa dočkali úspešných filmových adaptácií, bol nositeľom viacerých prestížnych literárnych cien a vysokých štátnych vyznamenaní.

Na Grape festivale vystúpi svetoznámy street performer Dub FX

Benjamin Stanford, vystupujúci pod menom Dub FX, sa po krátkom čase vypracoval z pouličného umelca až na hviezdu svetových festivalových pódií.

Gréka obvinili z krádeže obrazu Salvadora Dalího v New Yorku

Fivos Istavrioglu podľa obžaloby ukradol Dalího akvarel "Cartel de Don Juan Tenorio" počas svojej júnovej návštevy New Yorku.

Čínsky národný cirkus predvedie novú šou aj na Slovensku

Turné Feng shui Životná harmónia neohromuje len precíznymi a nenapodobniteľnými akrobatickými výkonmi, pri ktorých sa tají dych všetkým vekovým kategóriám, ale tiež dokonalým hudobným sprievodom.,aktualizované 

Skončilo sa hlasovanie o oscarových nomináciách

Keďže vo viacerých z hlavných kategórií tento rok chýbal jednoznačný favorit, jednotlivé štúdiá financovali v posledných týždňoch rozsiahlu mediálnu kampaň na podporu nomimácie svojich filmov.

Matúš Kučera prezentoval State a články k slovenskému stredoveku

Kniha zaznamenáva texty Matúša Kučeru od počiatkov jeho vedeckej tvorby až po posledný príspevok z konferencie v roku 2011.

Podarili sa mu veci, o ktorých sa mnohým v jeho brandži len sníva

Neuveriteľne úspešný rok má za sebou český spevák a skladateľ Tomáš KLUS!