Kultúra

V. TATRY: Súťažný festival Horalfest 2012 už pozná víťazov

Organizátori sa tešia aj z toho, že z niektorých účastníkov, ktorí sa v doterajšej histórii zapojili do uvedeného festivalu, sú dnes profesionáli v oblasti fotografie či filmu.

Milenci v modroružovom od Mikuláša Galandu sa predali za 151.000 eur

Podľa Kizákovej ide o najdrahšie vydraženého Galandu na svete a druhé najdrahšie predané slovenské dielo tohto roka na aukčnom trhu.

Český slávik sa ušiel aj slovenskej skupine No Name

Slávnostné vyhlásenie víťazov ankety, ktorá v tomto roku oslávi 50. výročie založenia, sa uskutočnilo v sobotu večer (24.11.) v pražskej Štátnej opere. ,aktualizované 

Zomrel Larry Hagman, predstaviteľ J.R. Ewinga z Dallasu

S odvolaním sa na jeho rodinu o tom informovali noviny Dallas Morning News. Hagman podľa správy podľahol v piatok popoludní komplikáciám súvisiacim s jeho bojom s rakovinou.

Zomrel renomovaný španielsky filmár a literát José Luis Borau

Rodák zo Zaragozy sa v poslednej fáze Francovej diktatúry radil medzi veľké prísľuby španielskej kinematografie.

Komédia dell´arte sa vracia – v mafiánskom štýle

Po dramatikoch-reformátoroch Goldonim a Gozzim prichádza ich súčasný nasledovník – Richard Bean a jeho moderná verzia Sluhu dvoch pánov – Dvaja na jedného.

Kniha Gorily v podsvetí od Gustáva Murína je na portáli Webmagazin.sk

Kniha Gorily v podsvetí prináša rozšírenú a aktualizovanú históriu slovenského podsvetia od primitívneho výpalníctva až po najväčšiu korupčnú kauzu Gorila.

Laco Lučenič dnes oslavuje jubileum, má 60 rokov

Slovenský hudobník má na svojom konte štyri sólové albumy. Je o ňom známe, že je ústretový voči všetkým a preto skoro nikdy nemá čas, pretože robí niekoľko vecí naraz.

Režisér Nanni Moretti ponúka svoj pohľad na svoj Vatikán

Slávnostný výrok zaznie z balkóna Baziliky Svätého Petra, státisícový dav veriacich netrpezlivo očakáva nového pápeža, ale balkón ostáva prázdny.

Domingo a Carreras potešia fanúšikov opery v Bratislave a Prahe

José Carreras vystúpi 20. decembra na bratislavskom zimnom štadióne Ondreja Nepelu, Plácido Domingo 22. decembra v pražskej O2 Aréne.

Anne Hathawayová prešla kvôli filmu Bedári peklom

Americká herečka musela absolvovať extrémnu diétu.

Aukčný galakoncert UNICEF 2012 pomôže deťom v Sýrii

Dražiaci hostia si môžu vydražiť napríklad dres podpísaný hráčmi FC Barcelona, vrátane Lea Messiho, či výjazd s UNICEF do terénu Ugandy na miesta, na ktoré nepozýva žiadna cestovná kancelária.

X. Stredoeurópsky festival súčasného talianskeho filmu

Festival súčasného talianskeho filmu Mittelcinemafest, ktorý sa v dňoch 19. – 26. novembra koná v Kine Mladosť, má za sebou úspešné otvorenie a po štyroch projekciách sa preklopil do druhej polovice.

Opera Madrid pre krízu odriekla Mozartovu Čarovnú flautu, ušetrí

Zrušenie troch predstavení naplánovaných na koniec júna a začiatok júla 2013 umožní ušetriť 800.000 eur.

Marta Kubišová vystúpi v Bratislave s recitálom S nebývalou ochotou

Bude to jediný slovenský koncert tejto populárnej speváčky, ktorá 1. novembra oslávila životné jubileum – 70. narodeniny.

Marián Varga odohrá koncerty Vianočná suita pre opustené deti

Varga na koncerte vystúpi spolu s Moyzesovým kvartetom a dychovým kvintetom. Časť zisku z predaja vstupeniek poputuje občianskemu združeniu Návrat, ktoré pomáha opusteným deťom nájsť nový domov.

Nestor slovenskej fotografie V. Malík by oslávil 100. narodeniny

Zakladateľovi slovenskej žurnalistickej a reportážnej fotografie udelili v roku 2007 za celoživotné dielo ocenenie Osobnosť slovenskej fotografie.

Zomrel spisovateľ vedeckej fantastiky Boris Strugackij

Boris Strugackij spolupracoval so svojím starším bratom Arkadijom, ktorý zomrel v roku 1991. K ich najznámejším dielam patrí román Piknik pri ceste

Kapela Peter Bič Project sa predstaví v bratislavskom Ateliéri Babylon

Mesiac a pár dní je na svete ich debutový album Say It Loud, ktorý im pokrstil kuchár a gurmán Jaroslav Žídek.

Twilight sága: Úsvit - 2. časť má za sebou rekordný otvárací víkend

Od štvrtka do nedele (18.11.) si záverečnú časť svetoznámej upírskej ságy prišlo do slovenských kín pozrieť rekordných 94.197 fanúšikov.