Kultúra

Nickyho rodina bodovala v Londýne,príbeh Nicholasa Wintona opäť zaujal

Na slávnostnom ceremoniáli v priestoroch Britského filmového inštitútu v Londýne nechýbal ani medzičasom 103-ročný hrdina príbehu, sir Nicholas Winton.

Zomrel uznávaný nemecký autor biografií, spisovateľ Jürgen Trimborn

Samotný Trimborn, ktorého práce charakterizovala detailná predpríprava a rešeršovanie, považoval za svoje najvydarenejšie dielo vlani vydanú biografiu sochára Arna Brekera.

Miroslav Žbirka: Moje pesničky testujem najskôr na sebe

Je to niečo, čo mňa ako fanúšika drží dodnes, tvrdí spevák Miro Žbirka, ktorý zakúsil, aké je to stáť v štúdiu, kde nahrávali i členovia legendárnej kapely Beatles.

Gitarista Peter Bič stál na krídle lietadla, nakrúcal nový videoklip

Bolo to najnáročnejšie nakrúcanie v celej mojej kariére, hovorí spevák Bič o nakrúcaní videoklipu so svojou kapelou Peter Bič Project.

Slovenské divadlo sa predstaví v ázijskom Soule

Na svetovej divadelnej prehliadke Performing Arts Market sa spoločne prezentujú krajiny V4. Slovensko bude zastupovať nezávislé divadlo P.A.T.

Sochár Kulich presťahuje svoje diela z Bratislavy do rodnej obce

Expozíciou so stovkami diel Ján Kulich priláka mnohých návštevníkov a turistov, myslí si prednostka obecného úradu Pavlendová.

Režisér Barabáš vystavuje fotografie a filmy zo siedmich kontinentov

Na výstave Pavla Barabáša Dialóg s planétou budú môcť návštevníci obdivovať aj nové fotografie z jeho tohtoročnej expedície v Namíbii.

Bratislavské jazzové dni opäť ponúknu špičkových interpretov

Headlinermi Bratislavských jazzových dní budú Kool & The Gang, Till Brönner, Dianne Reeves i slovenskí interpreti Lucia Lužinská a Boris Čellár Quintessence aj FAT breakFAST.

Hollywoodske filmy o amerických prezidentských voľbách v Bratislave

Projekt Hollywood elects the President prinesie filmy Being There, Wag the Dog, Man of the Year i seriál Tanner '88.

Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov

Želaním Menuhina pri zakladaní Medzinárodného dňa hudby bolo, aby sa stal prostriedkom na napĺňanie hudobných aktivít.

Spevák George Michael pre stavy úzkosti zrušil austrálske turné

George Michael (49) mal svoje turné po Austrálii začať 10. novembra v meste Perth. Pokračovanie koncertnej šnúry v Británii, ktoré by sa malo konať v októbri, je stále v platnosti.

Herec Dušan Lenci prehral svoj boj so zákernou chorobou

Od roku 1971 sa stali jeho domovskou scénou dosky Divadla Andreja Bagara v Nitre. Stvárňoval najmä postavy sympatických, dôveryhodných a čestných mužov, zjemňovaných črtami plachosti.

Zlatú mušľu festivalu v San Sebastiáne získal režisér Francois Ozon

Špeciálnu cenu porota udelila modernej adaptácii klasickej rozprávky o snehulienke z dielne španielskeho režiséra Pabla Bergera, odohrávajúcej sa na juhu Španielska.

IMT Smile sa v Inchebe lúčili s letom

Formácia okolo bratov Táslerovcov prežíva veľmi príjemné a k tomu aj úspešné obdobie, pozitívnu energiu z pódia snáď cítil každý v hľadisku arény.

Nový tínedžerský muzikál M. Davida bude putovať po Slovensku

Muzikál Anjeli za školou je venovaný predovšetkým deťom, školákom, rodičom i starým rodičom. Pod režisérskym vedením Filipa Renča v ňom vystúpia známi herci a populárna dievčenská skupina 5Angels.

Zomrel Arthur Ochs Sulzberger, bývalý vydavateľ denníka New York Times

Firma v posledných rokoch prežíva ťažké časy, ale v dobe, keď ju viedol Sulzberger, sa jej darilo vo sfére získavania väčšieho vplyvu a zisku.

Vo vlaku IC Košice-Bratislava sa cestujúci stretnú so spisovateľmi

Program je prístupný všetkým cestujúcim počas celej jazdy vlakom zadarmo. Po každom pravidelnom rozhlasovom hlásení vlakovej čaty zaznie aj krátke pozvanie cestujúcich do Klubovne InterCity.

Spisovateľ Cervantes sa pravdepodobne narodil pred 465 rokmi

Presný deň a miesto jeho narodenia nie sú známe, o jeho živote dodnes kolujú historky.

Štrnásty ročník MFF Bratislava uvedie najlepšie európske filmy

MFF Bratislava sa uskutoční v jesennom termíne 9.-15. novembra a následne sa presunie do Banskej Bystrice. Tam bude do 17. novembra pokračovať Festivalovými dňami.

Miro Noga je v úžasnej hereckej forme, zahrá si v hre od P. Turriniho

Pavol Danišovič je rád, že nabrali odvahu inscenovať hru od rakúskeho autora Petra Turriniho. Má pocit, že to bude udalosť roka.