Quantcast
< sekcia Magazín

7 dôvodov prečo je čítanie kníh prospešné

7 dôvodov prečo je čítanie kníh je prospešné Foto: Cashback World

Marec je už tradične mesiac knihy. Pripomíname si ho na počesť Mateja Hrebendu, ktorý počas svojho života šíril medzi slovenským ľudom osvetu a motivoval ich čítať.

Bratislava 16. marca (OTS) - Prečo by sme na čítanie kníh nemali zanevrieť ani dnes, v dobe ktorej vládnu digitálne technológie?

1. Rozvíja myseľ, zvyšuje inteligenciu
Čítanie kníh podporuje takmer všetky oblasti myslenia. Ľudia, ktorí čítajú, majú vyššiu inteligenciu a všeobecné vedomosti než tí, ktorí nečítajú. Venovať sa čítaniu kníh by sme mali aj vo vyššom veku. Udržiavame si tým bystrú myseľ, čo popísala v štúdii profesorka Anna Cunningham z Univerzity v Berkeley (Ako čítanie pôsobí na myseľ).
Foto: Cashback World

2. Zlepšuje analytické myslenie
Podľa uvedenej štúdie čítanie podporuje analytické myslenie. Lepšie pochopiť problém, zistiť príčinu a navrhnúť správne riešenie, to všetko sú kompetencie užitočné v rôznych oblastiach života, nielen v zamestnaní.

3. Rozširuje slovnú zásobu
Čítanie je najefektívnejší spôsob rozširovania slovnej zásoby. Literatúra obsahuje výrazy, ktoré sa v bežnej komunikácii nevyskytujú a nesprostredkujú nám ich ani médiá. Knihy taktiež pomáhajú kultivovať prejav v slovenčine, s ktorou pri práci v medzinárodných spoločnostiach či v zahraničí, častokrát strácame kontakt.
Foto: Cashback World

4. Redukuje stres
Čítanie je jednoduchá cesta ako relaxovať. Iba 6 minút čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny. Podľa psychológov funguje čítanie pri znižovaní stresu lepšie, ako prechádzka na čerstvom vzduchu, počúvanie upokojujúcej hudby alebo hranie počítačových hier. Je jedno akú knihu čítame. Jej schopnosť odpútať naše myšlienky a sústrediť sa na obsah je najlepším spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť stresu.

5. Posilňuje pamäť
Zápletka, charaktery, ich konanie, vývoj a dejové súvislosti. Náš mozog si to všetko musí predstaviť a zapamätať. Tieto schopnosti si každou knihou zlepšujeme. Tip, ako si základnú myšlienku knihy zapamätať lepšie, je viesť si stručný čitateľský denník so zaujímavými citáciami. Keď sa k nim vrátime, lepšie si spomenieme na celý obsah.

6. Trénuje koncentráciu
Hektika dnešnej doby podsúva našej pozornosti množstvo podnetov naraz, naša myseľ sa im venuje súčasne, no ani jednej poriadne. Sediac za počítačom telefonujeme, zároveň odpovedáme na e-mail, chatujeme, alebo si pozeráme nástenku sociálnej siete. Pri čítaní knihy je nutné upriamiť pozornosť iba na jej obsah. Na zlepšenie koncentrácie stačí čítať knihu pravidelne, približne 20 minút denne.
Foto: Cashback World

7. Vzdeláva
Hoci sú počítačové hry, dokumentárne filmy a online kurzy moderné, kniha je klasika. Učebná pomôcka na ktorú sa dá spoľahnúť aj keď vypadne elektrický prúd alebo internet. Kniha je skvelý spoločník pri výučbe cudzieho jazyka alebo pri nadobúdaní odbornosti. Množstvo reportážnych a populárno-náučných kníh ponúka analýzu a vysvetlenia v širších súvislostiach.

Ako nakupovať knihy lacnejšie?
Knihy je možné nakupovať výhodnejšie v rámci nákupného spoločenstva Cashback World. Stačí sa bezplatne zaregistrovať na stránke https://www.cashbackworld.com/sk a získať cashback kartu. Pri nákupe v partnerských kníhkupectvách a e-shopoch je vďaka nej možné získať peniaze späť z každého nákupu vo výške od 1 % do 5 %. Okrem cashbacku zbierajú držitelia cashback karty vernostné body, ktoré vedia neskôr premeniť na ďalšie zľavy. Rovnaké výhody môžu členovia využiť aj pri kúpe čítačky elektronických kníh, najmä ak si chcú priplatiť za kvalitu zariadenia. Cashback je totiž možné uplatniť aj zo zľavneného tovaru a získať tak kvalitný tovar ešte výhodnejšie.