Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Magazín

Americkí zubári vykupujú od detí sladkosti vykoledované na Halloween

Deti v halloweenskych kostýmoch vyrážajú na tradičnú pochôdzku za sladkosťami . Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Odkúpené sladkosti potom lekári posielajú do neziskovej organizácii Gratitude, ktorá ich vkladá do balíčkov určených pre amerických vojakov na bojových misiách v Afganistane a iných krajinách.

Washington 30. októbra (TASR) – Priemerný Američan minie na prípravy osláv sviatku Halloween asi 79 dolárov, vyplýva z výskumu agentúry Bloomberg, ktorý sa objavil v predvečer sviatku získavajúceho aj v Európe čoraz väčšiu popularitu.

Súčasťou výbavy na oslavy Halloweenu musí byť maska, kostým, párty, vyzdobený byt či dom, ako aj tekvice, ktorých ceny s približujúcim sa sviatkom stúpajú do závratných výšok, a sladkosti pre deti - dostávajú ich ako odmenu za koledovanie z domu do domu a strašenie.

Sladkosti sú neodmysliteľnou súčasťou Halloweenu, ale detskí zubári a čeľustní ortopédi tento zvyk vidia len veľmi neradi. Aj preto sa časť z nich združila do iniciatívy a vykoledované sladkosti od detí vykupujú: za polkilové vrecko platia dolár alebo ho vymenia za zubnú kefku, hračku či darčekový kupón. Deti si výkupcu sladkostí môžu veľmi ľahko nájsť na stránke

Odkúpené sladkosti potom lekári posielajú do Kalifornie neziskovej organizácii Gratitude, ktorá ich vkladá do balíčkov určených pre amerických vojakov na bojových misiách v Afganistane a iných krajinách.

Program výkupu prebytočných sladkostí z halloweenskeho koledovania spustil v roku 2007 nemenovaný zubár zo štátu Wisconsin, ku ktorému sa v priebehu roka pridalo približne 300 zubárov; tohto roku ich je na internetovej stránke zaregistrovaných zhruba 1000.

Ako píše americký denník My San Antonio, vlani organizácii Gratitude z rôznych kútov Spojených štátov doručili 125 ton sladkostí, ktoré potom pribalili do balíčkov s toaletnými potrebami, DVD, CD a videohrami a poslali vojakom v zahraničí.

Halloween (skrátené z All-hallow-even) bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta, nazývaný Samhain (írsky, vyslov souin). Slávil sa za prvého mesačného splnu v znamení Škorpióna.

Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov.

Starí Slovania nadväzovali na dávnovekú mytologickú predstavu Keltov a chránili sa svetlom, ktoré nosili svetlonosi. Neskôr sa svetlo presunulo do tekvíc.

V 17. storočí tento zvyk preniesli Európania do Ameriky.

Pre Halloween je typická vyrezaná tekvica so sviečkou vnútri; časté sú aj čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery či kostry. Výzdoba a kostýmy sú najčastejšie v červenej, žltej, oranžovej a čiernej farbe.