< sekcia Magazín

Antickú čašu venovanú prvému víťazovi maratónu vrátili Grécku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Grécke ministerstvo kultúry uviedlo, že keramická nádoba (skyfos) zo 6. storočia pred naším letopočtom bola pokladaná za stratenú niekoľko desaťročí až do roku 2014.

Atény 14. novembra (TASR) - Nemecká univerzita vrátila v stredu Aténam starogrécku čašu, ktorú odovzdali ako cenu víťazovi maratónu na prvých novodobých olympijských hrách v roku 1896. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Grécke ministerstvo kultúry uviedlo, že keramická nádoba (skyfos) zo 6. storočia pred naším letopočtom bola pokladaná za stratenú niekoľko desaťročí až do roku 2014, keď ju pri výskume archeológa Jorgosa Kavvadiasa identifikovali v zbierkach univerzity v nemeckom Münsteri.

Ministerstvo kultúry napísalo vo vyhlásení, že je "bez akýchkoľvek pochybností" dokázané, že práve túto misu s dvoma uchami, pomaľovanú antickými bežcami venovali Spyridonovi Louisovi, gréckemu víťazovi maratónu v roku 1896.

Po korešpondencii s gréckymi predstaviteľmi univerzita súhlasila s vrátením čaše - bola súčasťou súkromnej zbierky, ktorú univerzita kúpila v roku 1986.

Nádobu si v stredu oficiálne prevzalo Národné archeologické múzeum v gréckej metropole Atény.