Quantcast
< sekcia Magazín

Austrálske pavúky sa pred vodou bránia krásnymi pavučinami

Ilustračné fotoFoto: TASR

Tkanie fascinujúcich pavučín nad povrchom zeme je typickým správaním pavúkov po ich úteku pred záplavami.

Wagga Wagga 7. marca (TASR) - Tisíce pavúkov utkali strašidelne pôsobiace pavučiny nad povrchom obrovských oblastí Austrálie, zasiahnutej veľkými záplavami, pretože kvôli stúpajúcej hladine vody boli tieto živočíchy nútené hľadať útočiská.

Odborníci uviedli, že pavúky zrejme tkajú lepkavé siete preto, aby im pomohli prežiť povodne, ktoré za posledný týždeň donútili desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy.

"To, čo tu vidíme, je pavúk z čeľade strehúňovitých (Lycosidae), nazývaný aj vlčí pavúk," povedal pre tlačovú agentúru Reuters Owen Seeman, odborník na pavúkovce z Múzea štátu Queensland. "Snažia sa ujsť a ukryť pred vodou," vysvetlil.

Pavučiny možno vidieť neďaleko vnútrozemského mesta Wagga Wagga v austrálskom štáte Nový Južný Wales, kde muselo kvôli povodniam opustiť domovy 8000 obyvateľov. Dnes však už záplavová voda začala klesať.

Správca entomologických zbierok Austrálskeho múzea Graham Milledge uviedol, že tkanie fascinujúcich pavučín nad povrchom zeme je typickým správaním pavúkov po ich úteku pred záplavami.

"Robia to často aj vtedy, keď sa chcú rozptýliť a dostať do novej oblasti," povedal Milledge pre webovú stránku news.com.au. "V tomto prípade sa len snažia ujsť pred záplavami," dodal.

Zoologická záhrada Taronga v Sydney oznámila, že populácia pavúkov v Austrálii sa v tomto daždivom počasí výrazne rozrástla.

Obyvateľov východnej Austrálie postihli najsilnejšie dažde od 20. rokov minulého storočia. Povodňová dráma si už vyžiadala dve obete.