Quantcast
< sekcia Magazín

Bavorský koncern BMW zaznamenal za minulý rok rekordný zisk

Ilustračné fotoFoto: TASR/AP

Zisk automobilky pred úrokmi a zdanením (EBIT) v roku 2011 vzrástol o 57 % na 8,02 miliardy eur z 5,11 miliardy eur v predchádzajúcom roku.

Mníchov 8. marca (TASR) - Najväčší svetový výrobca luxusných áut nemecká automobilka BMW zaznamenala vlani rekordný odbyt, za ktorý vďačí veľkému dopytu po jej modeloch v Číne a ďalších rozvíjajúcich sa krajinách, ako aj oživeniu predaja v USA.

Zisk automobilky pred úrokmi a zdanením (EBIT) v roku 2011 vzrástol o 57 % na 8,02 miliardy eur z 5,11 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, predpovedali BMW za minulý rok zisk v priemere 8,04 miliardy eur. Tržby spoločnosti sa vlani zvýšili medziročne o 14 % na 68,8 miliardy eur.

Automobilka BMW, ktorá čelí konkurencii modelov Audi z produkcie koncernu Volkswagen a luxusnej značke Mercedes-Benz, ktorá patrí automobilke Daimler, vyčlenila v druhej polovici minulého roka 500 miliónov eur na uvedenie nových modelov na trh. Koncern, ktorý okrem vozidiel BMW vyrába aj značky Mini a Rolls Royce a tiež motorky, očakáva, že nové modely mu pomôžu tento rok prekonať vlaňajší rekord, keď automobilka predala na celom svete 1,67 milióna vozidiel.

Nemecká automobilka v snahe lepšie odolávať konkurencii rokuje s americkým koncernom General Motors (GM) o možnej technickej spolupráci.