Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Magazín

Betlehemské svetlo žiari aj v Dolnom Kubíne, prinieslo ho 30 skautov

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Betlehemské svetlo prišlo na Oravu zo Svitu, kde si ho minulý týždeň prevzali dolnokubínski skauti od Zebričiek zo 70. zboru Bizón z Bratislavy.

Dolný Kubín 24. decembra (TASR) – Tradičný symbol Vianoc, svetlo z Baziliky narodenia v Betleheme, priniesli na Štedrý deň skauti z 53. zboru Gentiana v Dolnom Kubíne aj primátorovi Jánovi Prílepkovi. Na radnicu ho prišla odovzdať 30-členná skupina skautov, ktorí sa následne presunuli do mesta, aby ho rozniesli Dolnokubínčanom.

„Je pre mňa cťou, že som si mohol ako prvý Dolnokubínčan odpáliť Betlehemské svetlo. Želám si, aby toto svetlo prinieslo do všetkých rodín pocit pokoja a spolupatričnosti,“ uviedol Prílepok.

Betlehemské svetlo prišlo na Oravu zo Svitu, kde si ho minulý týždeň prevzali dolnokubínski skauti od Zebričiek zo 70. zboru Bizón z Bratislavy. Tie sa stali víťaznou družinou v roku 2018. Plamienok odovzdali do viac ako 300 dolnokubínskych domácností.

Vodca zboru Peter Florek chodí roznášať Betlehemské svetlo už 20 rokov a vždy je to pre neho zároveň spomienka, ako začínal. „Spomínam si, ako sme niekedy chodili dlho do noci po tme s lampášikom po dedinách v snehu, v mrazoch, inokedy v daždi. Vždy pri tom bola dobrá atmosféra, lebo roznášame pokoj, jednotu a radosť ľuďom,“ priblížil.

Podľa skúseností skautov prináša plamienok veľa dobra, napríklad dokáže aj udobriť rozhádaných susedov. „Raz sa na Slovensku stalo, že si jeden pán prišiel odpáliť Betlehemské svetlo s dlhou sviecou. Keď si ho chcel zobrať, všimol si, že sused, s ktorým sa dlhé roky nerozpráva, nemá žiadnu sviečku. Vtedy mu napadlo, že svoju sviečku rozlomí a jednu časť mu daruje. Po mnohých rokoch medzi nimi opäť vznikol kontakt práve prostredníctvom Betlehemského svetla,“ priblížil skaut Samuel Mahút.