Quantcast
< sekcia Magazín

Blížiaca jar dáva o sebe vedieť okrem slnka i vtáčím spevom

Foto: TASR/Samuel Caro

Momentálne počuť najmä sýkorky, brhlíky, drozdy, či zelienky," priblížil sprievodca Ekovýletov Andrej Popovič.

Bratislava 5. marca (TASR) - S otepľujúcimi a predlžujúcimi sa dňami dáva príroda čoraz jasnejšie najavo príchod jari. Prvé prílety sťahovavých druhov vtákov, jarné spevy vtáčích samčekov, kvitnutie prvých kvetov i poletovanie otužilejších druhov hmyzu, to je len malý zlomok toho, čo možno v týchto dňoch pozorovať. Porozumieť prírode a priblížiť verejnosti jej prvé prebúdzanie pomáhajú aj sprievodcovia prírodou.Jedným z najzreteľnejších prejavov jari je vtáčí spev. "Sprevádza nás všade, na ceste do práce, na prechádzke v meste, v lese i pri vode. A práve tento fenomén operencov začína v týchto dňoch naberať na sile. Momentálne počuť najmä sýkorky, brhlíky, drozdy, či zelienky," priblížil sprievodca Ekovýletov Andrej Popovič.

Foto: TASR/Jozef Ďurník


"Repertoár" vtáčích hlasov sa však podľa jeho slov čoskoro obohatí o mnohé stále i sťahovavé druhy. "Jarná migrácia sa totiž už začala a zo zimovísk sa vrátili prvé škorce, škovránky i cíbiky. Pred pestrosťou vtáčích hlasov sa však už čoskoro nenechá zahanbiť ani farebná mozaika rastlinnej ríše. Snehovú pokrývku už teraz nahrádzajú prvé snežienky," doplnil.

Foto: TASR/Pavol Remiaš


Prebúdzajúcu sa prírodu, faunu a flóru, možno v najbližších dňoch a týždňoch spolu so sprievodcami obdivovať na Devínskej Kobyle, v Bratislavskom lesoparku, v dunajských lužných lesoch, ale aj vo Viedenskom lese.