Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Magazín

Zomrela rocková ikona Rita Lee, mala 75 rokov

Brazílska speváčka Rita Lee vystupuje na koncerte v Buenos Aires, Argentína, 23. novembra 2002. Foto: TASR/AP

Rita Lee sa preslávila v 60. rokoch s formáciou Os Mutantes a hnutím Tropicália, ktoré spájalo medzinárodný pop a psychedelický rock s brazílskym zvukom.

Sao Paulo 10. mája (TASR) - Vo veku 75 rokov zomrela brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee, spoluzakladateľka legendárnej skupiny Os Mutantes. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Umelkyňa, ktorej v roku 2021 diagnostikovali rakovinu pľúc, skonala v pondelok doma v Sao Paule, oznámila v utorok jej rodina.

Rita Lee Jonesová sa narodila 31. decembra 1947 do rodiny, ktorej predkovia boli sčasti prisťahovalci z juhu Spojených štátov a do Brazílie odišli po americkej občianskej vojne.

Preslávila sa v 60. rokoch s formáciou Os Mutantes a hnutím Tropicália, ktoré spájalo medzinárodný pop a psychedelický rock s brazílskym zvukom.

So zmienenou skupinou vydala v rokoch 1968-1972 päť štúdiových albumov, medzitým rozbehla i priekopnícku sólovú kariéru ako jedna z prvých latinskoamerických rockeriek.

Rita Lee bola v Brazílii známa ako "kráľovná rocku" a ako jedna z vedúcich osobností umeleckého hnutia Tropicália, ktoré počas vojenskej diktatúry v rokoch 1964-1985 spôsobilo revolúciu v brazílskej hudbe.

Medzi jej najväčšie hity patria "Ovelha Negra" (1975), "Mania de voce" (1979) alebo "Lanca Perfume" (1980). Počas kariéry získala sedem cien Latin Grammy.Speváčka v rokoch 1970-2012 vydala 21 sólových štúdiových albumov. V 70. rokoch spolupracovala na štyroch úspešných platniach aj so skupinou Tutti Frutti.

V roku 1995 bola "predskokankou" britskej skupiny The Rolling Stones na ich vôbec prvom koncerte v Brazílii. V roku 2012 - vo veku 64 rokov - ukončila živé vystupovanie.

Rita Lee bola i spisovateľkou; na konte má zhruba desiatku knižných titulov. Jej autobiografia s názvom "Rita Lee: uma autobiografia" sa stala najpredávanejšou knihou literatúry faktu v Brazílii za rok 2017.

"Bola jednou z najväčších a najbrilantnejších osobností brazílskej hudby. Svojou tvorbou a životom bojovala proti mačizmu a inšpirovala generácie žien v rocku a umení,"
napísal na Twitteri brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, pričom vyzdvihol jej "kreativitu a odvahu".

Ministerka kultúry Margareth Menezesová v príhovore v brazílskom Senáte, kde vyzvala na uctenie si pamiatky zosnulej speváčky minútou ticha, označila Ritu Lee za "revolučnú ženu".