Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Magazín

Pes Theo, vyhľadávač bômb z Afganistanu, získal medailu M. Dickinovej

Ocenenie v prítomnosti Taskerových príbuzných dnes v Londýne prevzal seržant Matthew Jones a jeho pes Grace. Foto: TASR/AP

Dickinovej medaila sa udeľuje od roku 1943 a vyznamenáva sa ňou statočnosť zvierat. Jej nositeľmi sa stali poštové holuby, kone, psy, mačky.

Londýn 25. októbra (TASR) - Nositeľom Dickinovej medaily, ktorú britská armáda udeľuje za statočnosť zvieratám, sa najnovšie stal skúsený vyhľadávač bombových náloží a zbraní - pes Theo.

Kríženec špringelšpaniela sa stal nositeľom prestížnej ceny posmrtne, keďže po piatich mesiacoch služby pri vyhľadávaní bombových náloží nastražených pri cestách v Afganistane zahynul vlani v marci spoločne so svojím pánom, Liamom Taskerom.

Pri akcii v provincii Helmand sa obaja dostali do prestrelky, v ktorej Tasker padol. Pes Theo uhynul o pár hodín neskôr na britskej základni, zrejme v dôsledku veľkého stresu.

Telá pána i jeho psa prepravili do Británie tým istým lietadlom.

Ocenenie v prítomnosti Taskerových príbuzných dnes v Londýne prevzal seržant Matthew Jones a jeho pes Grace.

Plukovník Neil Smith z veterinárnej služby britskej armády v krátkom prejave uviedol, že "touto cenou nevyznamenávame len veľmi osobitého psa, ale aj prínos všetkých psov z nášho tímu pre vyhľadanie výbušnín a zbraní a tým aj záchranu ľudských životov".

Medaila je pomenovaná po ochrankyni zvierat Marii Dickinovej. Na bronzovom medailóne je nápis "Za statočnosť" a podnadpis "Aj my slúžime". Dickinovej medaila sa udeľuje od roku 1943 a vyznamenáva sa ňou statočnosť zvierat. Jej nositeľmi sa stali poštové holuby, kone, psy, mačky. Dnes ocenený Theo je v poradí 64. vyznamenaným zvieraťom.