Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Magazín

Budhistickí nacionalisti si pomýlili Morgana Freemana s Annanom

Na kombo snímke Kofi Annan a Morgan Freemanom. Foto: TASR/AP

Freeman bol už v minulosti zamieňaný nielen s Annanom, ale aj s bývalým prezidentom Juhoafrickej republiky Nelsonom Mandelom.

Rangún 30. augusta (TASR) - Popredná protimoslimská skupina budhistických nacionalistov v Mjanmarsku kritizuje na sociálnych sieťach bývalého generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, avšak vo svojej kritike si ho zmýlila s hercom Morganom Freemanom. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Mjanmarská vláda minulý týždeň oznámila, že Kofi Annan, šéf OSN z rokov 1997-2006, bude na čele komisie, ktorej úlohou bude nájsť "dlhodobé riešenia" pre konflikt v Jakchainskom štáte. Viaceré skupiny pre ľudské práva tam totiž zaznamenali rozsiahle zneužívanie moslimskej menšiny Rohingov. Protimoslimské Združenie vlastencov Mjanmarska (Ma Ba Tha), vedené budhistickými mníchmi, bolo obvinené z podnecovania násilností v regióne, ktoré si v roku 2012 vyžiadali stovky mŕtvych moslimov.

Združenie vo svojom facebookovom statuse z pondelka odsúdilo Annanovu angažovanosť v konflikte. Vyhlásilo, že "smiešne vyzerajúci a neúctivý človek nemôže hovoriť o našich vlastných problémoch v krajine".

Súčasťou statusu bola aj fotografia, avšak nie Annana, ale oscarového herca Morgana Freemana. Freeman bol na fotografii preškrtnutý červeným "X" a sprievodný text znel: "My nepotrebovať Coffee Annan, on ísť preč."

Spomínaný status obletel médiá a stal sa terčom posmechu užívateľov sociálnych sietí v Mjanmarsku.

Freeman bol už v minulosti zamieňaný nielen s Annanom, ale aj s bývalým prezidentom Juhoafrickej republiky Nelsonom Mandelom.