Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Magazín

Centrum Drahuškovo je unikátnym zariadením pre ľudí s autizmom

Komunitné centrum Drahuškovo Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Klienti v domove nie sú opatrovaní a strážení, ale sú rovnocennými partnermi personálu.

Krajné 19. februára (TASR) – Domov sociálnych služieb Drahuškovo v obci Krajné v Myjavskom okrese je jedným z mála špecializovaných zariadení pre ľudí postihnutých autizmom. Drahuškovo je domovom sociálnych služieb komunitného typu, v ktorom klienti nie sú opatrovaní a strážení, ale sú rovnocennými partnermi personálu. Na Slovensku ide o ojedinelý projekt.

"Našich klientov voláme kamaráti. Sú pre nás partnermi, ktorým pomáhame čo najviac sa v rámci ich postihu osamostatniť. Prostredníctvom aktívnej a zmysluplnej práce v pracovných a tvorivých dielňach či práci so zvieratkami získavajú kamaráti v Drahuškove svoje životné skúsenosti, sociálne a pracovné návyky. Sme veľmi radi, že vďaka tejto činnosti vidíme, ako sa z nich postupne stávajú ľudia, ktorí sú spokojní, stále viac samostatnejší," povedala Miroslava Obuchová, ktorá priamo v Drahuškove koordinuje všetky činnosti.Ako dodala, Drahuškovo vykonáva svoju prácu už štvrtý rok. Našli v ňom zázemie dospelí s autizmom, a pretože ide o domov komunitného bývania, sú vnímaní ako rovnocenní partneri personálu. Drahuškovo je zaujímavé aj tým, že tu dostali príležitosť žiť a pracovať aj mladí dospelí z detských domovov. Tieto tri svety žijú vo vzájomnej symbióze a pomáhajú si.

"Vo svojej práci sa stretávame s množstvom požiadaviek na umiestnenie dospievajúceho či dospelého človeka s autizmom do Drahuškova. S veľkou ľútosťou však musíme z dôvodu nedostatku kapacity záujemcov odmietnuť. Akútna potreba vybudovania viacerých zariadení tohto typu si vyžaduje významnejšiu podporu štátu. Inak sa celý systém starostlivosti o populáciu postihnutú autizmom na Slovensku úplne zrúti," priblížil spoluzakladateľ Drahuškova Jozef Šóth, ktorý je súčasne otcom dospelého Andrejka s autizmom. Dodal, že prevádzkové náklady zariadenia pokrýva štát prostredníctvom samosprávnych krajov len na 15 percent, ostatné pokrývajú z darov sponzorov a z platieb rodičov klientov.Podľa predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imricha Béreša Drahuškovo je krásna ukážka, ako zopár šikovných ľudí dokáže prevádzkovať fungujúci ostrov nádeje, v ktorom nachádzajú útočisko ľudia, ktorým spoločnosť nevenuje dostatočnú pozornosť. "Myslím, že firmy by mali svoju pomoc venovať aj takýmto menším projektom, ktoré nie sú také viditeľné, ale o to viac sú odkázané na našu pomoc. Týmto projektom sa dá pomôcť aj vecným plnením, materiálom alebo zariadením pre chránené dielne. Tak vedia prispieť aj firmy a inštitúcie, ktoré nemajú možnosť pomáhať finančne," doplnil predseda spoločnosti, ktorá dnes venovala zariadeniu šesť notebookov na uľahčenie práce a zlepšenie úrovne starostlivosti o klientov.

Občianske združenie Drahuška a my... sa venuje starostlivosti o dospelých s autizmom od svojho vzniku. Jedným z hlavných cieľov bolo vybudovanie zariadenia komunitného typu na pomoc osobám s autizmom - Drahuškovo. Od marca 2012 pribudli chránené dielne. V nich bolo vytvorených desať pracovných miest pre zdravotne postihnutých zamestnancov, ktorí pracujú v hrnčiarskej, kuchynskej, multifunkčnej, stolárskej a ďalších dielňach.