Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Magazín

Cez víkend odštartoval letný projekt Európske filmy za euro

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Divákov čaká výber súčasných európskych filmov rôznych žánrov - od drám a komédií až po dokumenty a animované filmy pre deti.

Bratislava 17. júna (TASR) - Projekt Európske filmy za euro je možné od soboty (15. 6.) vidieť vo filmových kluboch naprieč celým Slovenskom. V poradí 12. ročník ponúka vyše päťdesiatku súčasných filmov za symbolické vstupné jedno euro. "V projekte figurujú prevažne filmy, ktoré boli ocenené na medzinárodných filmových festivaloch (MFF) alebo patria k najnavštevovanejším titulom minulých rokov," približuje Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) tradičný letný projekt.

Divákov čaká výber súčasných európskych filmov rôznych žánrov - od drám a komédií až po dokumenty a animované filmy pre deti. Tešiť sa môžu na snímky, ktoré získali uznanie na prestížnych festivaloch i na tituly z distribúcie predminulého roka, čo ocenia najmä tí, ktorí ich nestihli vidieť pri premiére. "Sme radi, že môžeme slovenskému publiku ponúknuť možnosť zažiť kvalitné európske filmy za symbolickú sumu. Veríme, že tento projekt povzbudí divákov k častejšej návšteve kín," hovorí koordinátorka distribučných projektov Tatevik Čiháková Avnikjan.

V kolekcii figurujú snímky ako Studená vojna (2018), film o tragickom ľúbostnom príbehu speváčky Zuly a klaviristu Wiktora, ocenený na 71. MFF Cannes za najlepšiu réžiu. Na plátna sa vráti aj film Osem hôr (2022), nakrútený podľa rovnomennej literárnej predlohy Paola Cognettiho "o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí". Režiséri Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch zaň získali Cenu poroty na festivale v Cannes. Reinterpretácia dejín vo filme Korzet (2022) vráti do slovenských kín aj mýtus rakúskej cisárovnej Sissi.

Cyklus Európske filmy za euro ponúka aj niekoľko filmov pre deti a tínedžerov. Potrvá do 31. augusta na celom Slovensku. Bližšie informácie o programe filmových klubov a premietaných snímkach nájdu záujemcovia na www.asfk.sk.