< sekcia Magazín

Cudzinci sa v júli budú učiť slovenský jazyk

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na učenie sa slovenčiny motivujú študentov rôzne pracovné i osobné dôvody.

Bratislava 1. júla (TASR) – Zahraniční študenti a cudzinci sa od pondelka do 19. júla budú na Slovensku učiť slovenský jazyk a kultúru. Tento ročník Letnej univerzity slovenského jazyka a literatúry má podtitul 100. výročie založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Otvorenie letnej univerzity sa uskutočnilo v pondelok v kongresovom stredisku Centra ďalšieho vzdelávania UK v Modre.

"Program sa realizuje vo všetkých jazykových úrovniach (A1 – C1) a na posilnenie jazykových kompetencií sú pripravené náročnejšie, no o to zaujímavejšie voliteľné lingvisticko-komunikačné semináre. Ide napríklad o kapitoly zo štylistiky, etymológie, diskusný klub či školu drámy," uviedla hovorkyňa UK Lenka Miller. Popri vzdelávaní ponúka škola sprievodný program, ako jazykovednú prednášku, stretnutie s historikom a archeologičkou, nácvik folklórnych tancov, ľudových piesní a gastronomický workshop. 

Na programe sú aj fakultatívne výlety za kultúrnymi a historickými pamiatkami do blízkeho aj vzdialeného okolia Modry, exkurzia do najkrajších miest Slovenska a pamiatok zapísaných vo svetovom dedičstve UNESCO. Slávnostné ukončenie letnej univerzity bude opäť v Modre 18. júla.

Na učenie sa slovenčiny motivujú študentov rôzne pracovné i osobné dôvody. "Žijem na Slovensku už roky, ale je pre mňa ťažké učiť sa jazyk systematicky popri zamestnaní a rodine. Dúfam, že vzdelávanie počas troch týždňov bez rozptyľovania mi pomôže zlepšiť moju slovenčinu," povedal Tamás Miklós Berki z Maďarska. Francúzka Nicole Dailcroixová často cestuje na Slovensko a má tu i slovenských priateľov. Slovenčine rozumie, ale rada by si precvičila konverzáciu. "Moja matka, pôvodom zo Slovenska, nedávno zomrela a ja by som si chcel uctiť jej pamiatku tým, že navštívim miesto jej aj mojich predkov a naučím sa viac o ľuďoch, kultúre, histórii a geografii Slovenska," uviedol Thomas Rebold z USA.

Primárnym cieľom je naučiť sa slovenský jazyk a zdokonaliť sa v ňom, ale aj rozšíriť jazykovedné, literárne či kultúrne a historické poznatky o Slovensku a Bratislave ako hlavnom meste SR, rozvíjať jazykové kompetencie v odborných predmetoch a získať zručnosti na úspešné absolvovanie prijímacích testov všeobecných študijných predpokladov.