< sekcia Magazín

Dizajnérku zo Spiša Annamáriu Mikulík ocenili za falošné ilúzie

Annamária Mikulík, archívna snímka. Foto: Facebook Annamaria Mikulik

Prihlášky do A 'Jewelry Design Awards sú hodnotené a anonymne posudzované veľkou porotou významných akademikov, dôležitých členov tlače a etablovaných profesionálov.

Stará Ľubovňa 18. júla (TASR) – Slovenskú dizajnérku zo Spiša Annamáriu Mikulík ocenili za „falošné ilúzie“. Získala a nedávno si aj osobne prevzala v Miláne tzv. „Bronze A' Design Award“ v kategórii šperky, okuliare a hodinky. Ide o prestížne svetové ocenenie za návrhy, ktoré ukázali príkladnú úroveň originality v dizajne, Annamária Mikulík ho získala za kolekciu šperkov.

„Pri každej nadchádzajúcej dekáde čelí Zem čoraz väčšiemu nebezpečenstvu a zničeniu, zatiaľ čo sociálno-kultúrne prostredie sa pretvára alarmujúcim tempom. Kolekcia súčasných šperkov uvažuje o paradoxe materializácie prírodných foriem syntetickými materiálmi. Klenoty inšpirované prírodou odhaľujú svetové varovné štatistiky o nahradení pravej prírody falošnými ilúziami,“ ozrejmila Mikulík.

Prihlášky do A 'Jewelry Design Awards sú hodnotené a anonymne posudzované veľkou porotou významných akademikov, dôležitých členov tlače a etablovaných profesionálov. Okrem oslovenia špičkových medzinárodných médií sú víťazi ocenení zaradení na tzv. World Design Rankings a zvýraznení na platforme Design Classification. Nominované šperky sú vyberané na základe vopred stanovených hodnotiacich kritérií, ktoré spĺňajú len popredné dizajnérske práce. Víťazov hodnotenia zároveň prezentujú na stránke DesignMag.org, ktorá obsahuje zoznam najlepších návrhov vo všetkých disciplínach. Cena „šperkárskeho dizajnu“ si podľa Mikulík kladie za cieľ vyzdvihnúť vynikajúce kvalifikácie najlepších návrhov šperkov a najväčšie koncepcie dizajnu šperkov na celom svete.

„Veľmi si toto ocenenie vážim, pretože táto súťaž je zadeľovaná medzi tri najvýznamnejšie na svete. Pravdu povediac vôbec som to nečakala, pretože ani som sa sama neprihlásila, oslovili ma organizátori. Myslím si, že moja kolekcia zaujala svojím vizuálom, ale aj tým environmentálnym konceptom, ktorý som tam použila, keďže som plasty pretvorila do podoby prírodných materiálov a skombinovala so striebrom,“ skonštatovala Mikulík. Toto ocenenie považuje za výzvu a dodáva, že určite to nie je vrchol jej kariéry, skôr základ pre ďalšiu tvorbu. Chce sa výrobe a dizajnu šperkov venovať aj naďalej so zreteľom na prírodné formy a upozorňovať tak aj na environmentálne problémy našej planéty.