Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Magazín

V EÚ žije väčšina ľudí vo veľkomestách, SR si zachováva vidiecky ráz

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Najviac Slovákov, 45,6 percenta, býva v malých mestách.

Brusel/Bratislava 5. októbra (TASR) - V roku 2014 žilo v husto osídlených oblastiach alebo mestách 40 percent obyvateľov Európskej únie. Na Slovensku je však situácia opačná, keďže väčšina ľudí tu žije v malých mestečkách a na vidieku. Uviedol to dnes štatistický úrad EÚ Eurostat.

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa bývania, ktorého témou sú "Spoločné priestory pre všetkých", Eurostat zverejnil údaje o rozložení obyvateľstva EÚ.

Vo všetkých 28 členských štátoch únie žije v priemere 40 percent ľudí v mestských aglomeráciách alebo veľkomestách. Napriek trendu urbanizácie zostáva v EÚ 28 percent ľudí, ktorí žijú v riedko osídlených alebo vidieckych oblastiach. Ďalších 32 percent žije v malých mestách alebo na predmestiach väčších miest.

Eurostat vo svojej správe upozornil, že v týchto ukazovateľoch existujú medzi členskými štátmi EÚ významné rozdiely. To je aj prípad Slovenska, ktoré má stále prevažne vidiecky charakter. Vo veľkomestskom prostredí žije 19 percent obyvateľov, 35,4 percenta zostáva žiť na vidieku a najviac Slovákov, 45,6 percenta, býva v malých mestách.

Najpočetnejšia časť obyvateľstva vo veľkomestskom, husto obývanom prostredí žije v Británii (58,6 percenta), na Cypre (54,7 percenta) a v Španielsku (48,5 percenta). Naopak, vo vidieckych a riedko osídlených oblastiach najviac ľudí žije v Luxembursku (51 percent), Slovinsku (49,8 percenta) a v Litve (47,6 percenta), za ktorými nasleduje Slovensko (45,6 percenta).