Quantcast
< sekcia Magazín

Fanúšikovia si pripomínajú nedožitých 75 rokov českej country hviezdy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tučného spevácku dráhu približujú kompilácie Best Of, vydaná v marci 2006, Best Of 2, vydaná v januári 2007, obe na etikete vydavateľstva Supraphon.

Bratislava 11. januára (TASR) – Legenda českej country hudby, Michal Tučný, sa na hudobnú scénu pozerá už viac ako dvadsaťšesť rokov z muzikantského neba. Jeho pesničky sú však stále populárne a hrávajú sa dodnes.

Od narodenia speváka Michala Tučného uplynie v utorok 11. januára 75 rokov.

Michal Tučný sa narodil 11. januára 1947 v Prahe. Pochádzal z výtvarníckej rodiny, vyučil sa za predavača a neskôr zmaturoval na strednej ekonomickej škole. Základné hudobné vzdelanie získal na ľudovej škole umenia. Začínal ako 14-ročný v dixielandovej kapele, potom v roku 1963 hral na bicích v beatovej skupine The Makers a k tomu výborne spieval. Country & western bol štýl, pre ktorý sa v 60. rokoch rozhodol. Jeho prvé úspechy sú prakticky rovnako staré ako prvé úspechy českej country hudby. V roku 1967 sa zúčastnil na historicky prvom ročníku festivalu Porta – ako hosť skupiny Rangers. Toto prvé vystúpenie bolo priaznivo prijaté. Rangers Portu vyhrali a to aj vďaka anglickej výslovnosti a frázovaniu Michal Tučného. Rok nato opäť úspešne účinkoval na Porte s bratovou skupinou Rivals.

V roku 1969 mu miesto za mikrofónom ponúkli Greenhorns. O rok neskôr vystupovali Greenhors v televíznom programe Mates a tam sa už Michal Tučný, ktorý nechcel vystupovať po česky, češtine nevyhol. Zahrali pesničku Rovnou, jo tady rovnou. Tá, spolu so skladbou Vlak půlnoční, vyšla na prvom singli. Od tej doby spieval po česky. V roku 1974 prešiel do skupiny Fešáci a v roku 1980 založil vlastnú skupinu Tučňáci, s ktorou mohol realizovať svoje predstavy o interpretácii country & western hudby.Tučného spevácku dráhu približujú kompilácie Best Of, vydaná v marci 2006, Best Of 2, vydaná v januári 2007, obe na etikete vydavateľstva Supraphon. Atmosféru koncertov dokumentuje album Michal Tučný – Pod Kašperkem, čo je záznam koncertu z 19. apríla 1984, ktorý vyšiel v novembri 2007. V júni 2008 vyšlo DVD Fidlej a hraj, v novembri 2008 vyšiel Poslední album posledního kovboje. V auguste 2010 vydal Supraphon komplet desiatich albumov pod názvom Michal Tučný 1982 – 1994. Táto kolekcia sumarizuje spevákovu supraphonskú éru s kapelou Tučňáci, jeho posledné nahrávky na platni s názvom Šťastné staré slunce a naviac výber najväčších hitov a singlových bonusov.V apríli 2015 vyšiel komplet 3CD Michal Tučný Legenda a v apríli 2017 koncertný album Poslední kovboj Živě. V marci 2019 vyšla reedícia hitovej kompilácie Snídaně v trávě z roku 1993 s piatimi bonusmi a novým masteringom a v júli 2021 album Michal Tučný zpívá Zdeňka Rytíře Já nic, já muzikant.

Životnú dráhu speváka približuje aj kniha Michal Tučný – A vzpomínky ty nemůžeš si zout (HAK, 1999). Český hudobník Michal Tučný zomrel 10. marca 1995 vo veku 48 rokov.