< sekcia Magazín

Figúrka vtáka je najstarším rezbárskym dielom v oblasti východnej Ázie

Soška sa našla medzi zvyškami zvierat a úlomkami keramiky na nálezisku Ling-ťing v stredočínskej provincii Che-nan. Foto: Print Screen youtube.com

Novoobjavená figúrka zobrazujúca spevavca na podstavci je len 19,2 milimetra dlhá, 5,1 mm široká a 12,5 mm vysoká.

Peking 11. júna (TASR) - Miniatúrna figúrka vtáka vyrobená z ohorenej kosti je zrejme najstarším známym dielom pravekého rezbárstva nájdeným v oblasti východnej Ázie. Medzinárodný tím vedcov ju datuje do obdobia pred približne 13.500 rokmi, napísala v stredu agentúra DPA.

Soška sa našla medzi zvyškami zvierat a úlomkami keramiky na nálezisku Ling-ťing v stredočínskej provincii Che-nan. Ide o oblasť, ktorú podľa vedcov obývala jedna z najstarších civilizácií na území Číny."Figúrka je najstarším známym rezbárskym dielom z východnej Ázie," povedal podľa agentúry AFP Francesco D'Errico z Univerzity v Bordeaux, ktorý sa spolupodieľal na výskume publikovanom v stredu v odbornom časopise PLOS One.

"Dokazuje to, že rezbárstvo v regióne existovalo už pred minimálne 13.500 rokmi, čím sa zapĺňa medzera v našich znalostiach o pôvode umenia v tomto rozsiahlom regióne," dodal. Doposiaľ známe skulptúry tohto druhu sú o približne 8500 rokov mladšie.

Novoobjavená figúrka zobrazujúca spevavca na podstavci je len 19,2 milimetra dlhá, 5,1 mm široká a 12,5 mm vysoká. Na stanovenie jej veku nebolo možné využiť uhlíkovú metódu, pretože by sa nezaobišla bez poškodenia diela. Vedci určili vek sošky na základe podobných kostí nájdených v jej blízkosti.

"Štýlové a technické zvláštnosti figúrky naznačujú originálnu umeleckú tradíciu, rozdielnu od tých, ktoré poznáme zo západnej Európy alebo zo Sibíri," píšu vedci v publikovanom článku.