< sekcia Magazín

Bizarná figúrka zajaca v uchu sochy Nelsona Mandelu vyvolala pobúrenie

Miniatúrny zajac v uchu novej deväťmetrovej bronzovej sochy nedávno zosnulého juhoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu v Pretórii. Foto: TASR/AP

Dvojica umelcov figúrku zajaca pridali k soche ako ochrannú známku po tom, ako im úrady nepovolili vyryť svoje podpisy na časť diela v oblasti nohavíc postavy.

Johannesburg 22. januára (TASR) - Zánovná deväť metrov vysoká socha zosnulého juhoafrického lídra Nelsona Mandelu sa okrem toho, že je najvyššou svojho druhu na svete, vyznačuje aj prítomnosťou bizarnej figúrky zajaca umiestnenej v uchu tejto bronzovej skulptúry. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Predstavitelia vlády oznámili, že požadujú odstránenie figúrky z ucha sochy, ktorú slávnostne odhalili pred vládnym komplexom Union Buildings v hlavnom meste Pretória minulý rok 16. decembra, iba deň po Mandelovom pohrebe. Ministerstvo kultúry uviedlo, že dvojicu umelcov, ktorí sochu vytvorili, nepozná.

Odhalenie deväť metrov vysokej bronzovej sochy bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu
Foto: TASR/AP
"Socha reprezentuje to, na čo je každý v Juhoafrickej republike hrdý. Doplnok v podobe figúrky zajaca tam nepatrí a bude sa musieť odstrániť," uviedol hovorca rezortu. Minister kultúry Paul Mashatile oznámil, že sochári Andre Prinsloo a Ruhan Janse van Vuuren sa za svoje sporné gesto už ospravedlnili.

Denník Beeld tento týždeň citoval slová dvojice umelcov, ktorí tvrdia, že figúrku zajaca pridali k Mandelovej soche ako ochrannú známku po tom, ako im úrady nepovolili vyryť svoje podpisy na časť diela v oblasti nohavíc postavy. Ministerstvo medzitým povolilo umiestnenie podpisov na diskrétne miesto sochy.