< sekcia Magazín

Film Everest - najťažšia cesta získal Grand Prix na festivale v Poľsku

Pavol Barabáš, archívne foto. Foto: TASR

Dokumentárny film Everest – najťažšia cesta svoju festivalovú púť ešte nekončí. Na jeseň ho uvidia diváci na Ukrajine, v Holandsku, Rumunsku a Peru.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Slovenský dokumentárny film Everest - najťažšia cesta získal svoje pätnáste ocenenie na festivale v Poľsku. "Festiwal Górski v poľskom meste Ladek-Zdrój je najstaršia a najznámejšia udalosť tohto druhu v Poľsku a zároveň jeden z najväčších festivalov horských filmov na svete, jeho 26. ročník sa konal 10. až 19. septembra," TASR informovala Alena Koščová zo spoločnosti K2 studio.

Dodala, že tento ročník bol mimoriadny nielen z dôvodu hybridnej formy, konal sa "on-line aj naživo", ale aj množstvom prihlásených filmov: "Do súťaže a na premietanie bolo nakoniec nominovaných 31 filmov z celého sveta, ktoré si pozrelo vyše 3200 divákov naživo a mnohonásobne viac on-line."

Odborná porota udelila najvyššiu cenu Grand Prix dokumentárnemu filmu slovenského režiséra Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta. "Ide tak o pätnáste ocenenie pre tento film. Príbeh štyroch Slovákov, ktorí zdolali Mount Everest najťažšou cestou, ale pri zostupe zomreli, zaujal už divákov a porotu na festivaloch od Nového Zélandu až po Argentínu," poznamenala Koščová.

Režisér filmu sa vyjadril, že z ocenenia má veľkú radosť. "Film som robil ako spomienku na mojich štyroch priateľov, ktorých fantastický výkon na Evereste bol hodný takéhoto pomníka. Aj po 33 rokoch má tento príbeh čo povedať dnešnej generácii," konštatoval Barabáš. Je rád, že si film našiel svojich priaznivcov: "A je zrozumiteľný pre divákov na celom svete."

Dokumentárny film Everest – najťažšia cesta svoju festivalovú púť ešte nekončí. Na jeseň ho uvidia diváci na Ukrajine, v Holandsku, Rumunsku a Peru. Slovenskí diváci ho budú mať možnosť vidieť v televíznej premiére 20. októbra na Dvojke.