Quantcast
< sekcia Magazín

FOTO: Festival Východná vyvrcholil galaprogramom Letokruhy tradícií

Na snímke členovia FSk Parchovianka z obce Parchovany v okrese Trebišov vystupujú v programe „Letokruhy tanca“ počas Folklórneho festivalu Východná 2022 vo Východnej 1. júla 2022. Foto: TASR – Milan Kapusta

Lákadlom podujatia boli nielen víťazi celoštátnych súťaží, celovečerné programy a profesionálny súbor z Budapešti, ale aj prezentácia gajdošskej tradície a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.

Východná 3. júla (TASR) - Východná opäť patrila folklóru a tradíciám. Najstaršie a najrozsiahlejšie podujatie na Slovensku v oblasti tradičnej kultúry - Folklórny festival Východná (FFV) vyvrcholil v nedeľu galaprogramom Letokruhy tradícií. Podujatie navštívili tisícky ľudí.

Katarína Babčáková z programového výboru podujatia zhodnotila, že festival ponúkol neuveriteľne kreatívnu, originálnu a hodnotnú prácu autorov na veľmi sofistikovaných programoch. "Je mi cťou s takýmto autorským tímom spolupracovať a mať možnosť na našom najstaršom a najrozsiahlejšom festivale divákom ponúknuť najvyššiu kvalitu bez lacných gýčových estrádnych efektov," vyzdvihla Babčáková.

FFV podľa nej tiež ponúkol kvalitu s dušou, príbehom, vynikajúcou interpretáciou aj kvalitu v podobe vynikajúcich tanečných hudobných a speváckych workshopov, prezentáciu tradičných remesiel v krásnom areáli. "Teda všetko to, čo je z našej strany potrebné, aby naša generácia - náš letokruh odovzdal ďalšiemu letokruhu. Aby letokruhy tradícií neskončili v nejakej nie celkom dôstojnej podobe našej generácie, ale aby sa ďalej rozvíjali a predávali ďalšej mladej generácii v krásnej, zaujímavej, bohatej podobe, v takej, v akej žili," dodala.Osobitosťou 67. ročníka FFV bola prezentácia najúspešnejších detských folklórnych súborov, speváckych skupín i detských ľudových hudieb a speváčikov, postupujúcich z krajských kôl celoštátnych súťaží s cieľom motivovať deti i rodičov na ďalšiu prácu v oblasti šírenia a prezentácie tradičnej kultúry po neľahkom online období. Lákadlom podujatia boli nielen víťazi celoštátnych súťaží, celovečerné programy a profesionálny súbor z Budapešti, ale aj prezentácia gajdošskej tradície a vzdelávacie programy pre deti a dospelých. Vývoj slovenskej tanečnej tradície predstavil autorský program Letokruhy tanca.

V spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vznikla škola remesiel, jarmok tradičných remesiel i séria virtuálnych výstav a filmových dokumentov o remeselných postupoch. Námet letokruhov symbolicky uzavrelo oživenie nových koreňov - vysádzanie stromov v areáli amfiteátra.

FFV organizuje Národné osvetové centrum, spoluorganizátorom je obec Východná a ÚĽUV. Na festivale spolupracuje Liptovské a Oravské kultúrne stredisko.